close
تبلیغات در اینترنت
صفحه وب|هر آنچه مورد نیاز شماست - 2

صفحه وب|هر آنچه مورد نیاز شماست

اخبار و اطلاعیه

مرجع انشابه وبسایت صفحه وب بزرگترین مرجع مطالب درسی در ایران خوش آمدیدمرجع انشا

پربازدید ترین وبلاگ بلاگفا,پر بازدید ترین سایت ایران,بزگترین وبلاگ بلاگفا,بزرگترین سایت ایران

مرجع انشابرای ارسال مطالب درسی خود به ما و ثبت  با نام شما در وبسایت با ایمیل ما در ارتباط باشیدمرجع انشا

amintoujgi@gmail.com

 

,مر,انا,انشا طنز,انشا ادبی,انشا آزاد,انشا با موضوع آزاد

مرجع انشاهرگونه پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق نظرات  پستها اعلام نماییدمرجع انشا

 

برای پیوستن به کانالمون در تلگرام کلیک کنید

 

موفق و موید باشید..!

 • نویسنده :
 • بازدید : 8 مشاهده

معرفی جنگ نرم:

تا سال 1945 میلادی غالب جنگ‏ها "جنگ سخت" بود. پس از آن با توجه به دو قطبی شدن جهان به بلوک شرق و بلوک غرب، دور جدیدی از رقابت ها میان آمریکا و شوروی سابق آغاز شد که به "جنگ سرد" مشهور شد. جنگ سرد ترکیبی از جنگ سخت و جنگ نرم بود که طی آن دو ابر قدرت در عین تهدیدهای سخت از رویارویی مستقیم با یکدیگر پرهیز می‏کردند.

با فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی و پایان جنگ سرد کارشناسان بخش جنگ در ایالات متحده با استفاده از تجارب دو جنگ جهانی و دوران جنگ سرد دریافتند که می شود با هزینه کمتر و بدون دخالت مستقیم در سایر کشورها به اهداف سیاسی، اقتصادی و... دست یافت که در ادبیات سیاسی جهان به جنگ نرم شهرت یافت.

جنگ نرم

این نوع جنگ از فروپاشی شوروی شروع و تاکنون ادامه داشته و متکی بر تهدیدات نرم و قدرت نرم فرهنگی و اجتماعی است.آمریکایی ها با استفده از این نوع جنگ تاکنون موفق به تغییر چندین رژیم سیاسی در کشورهای مورد نظر شدند. انقلاب های رنگی که در چندین کشور بلوک شرق و شوروی سابق رخ داد،در واقع نمونه ای از جنگ نرم است. آمریکایی ها با استفاده از قدرت نرم موفق به تغییر رژیم های سیاسی در کشورهایی چون لهستان،گرجستان، چک اسلواکی، قرقیزستان، اکراین و تاجیکستان گردید. در تمامی این دگرگونی های سیاسی بدون استفاده از ابزار خشونت و صرفا با تکیه بر قدرت نرم و ابزار رسانه، با تغییر در ارزش ها و الگوهای رفتاری از رژیم های سیاسی حاکم مشروعیت‏زدایی گردید و از طریق جنبش‏های مردمی و ایجاد بی ثباتی سیاسی، قدرت سیاسی جابه جا شد.

جنگ نرم در قالب‏های مختلف مثل : انقلاب مخملی ، انقلاب های رنگی (انقلاب نارنجی و...)، عملیات روانی ، جنگ رسانه‏ای، با استفاده از ابزار رسانه‏ای ( رادیو ، تلویزیون، روزنامه و امثال آن) و ... توانست نظام سیاسی بعضی از کشورها ـ مانند اوکراین و گرجستان ـ را تغییر دهد.

تعریف جنگ نرم

مفهوم جنگ نرم (Soft Warfare) در مقابل جنگ سخت (Warfare Hard) است و تعريف واحدی كه مورد پذيرش همگان باشد ندارد.

«جان كالينز» تئوريسين دانشگاه ملي جنگ آمريكا، جنگ نرم را عبارت از “استفاده طراحي شده از تبليغات و ابزارهاي مربوط به آن، براي نفوذ در مختصات فكري دشمن با توسل به شيوه هايي كه موجب پيشرفت مقاصد امنيت ملي مجري مي شود”، مي داند.

ارتش ايالات متحده آمریکا در آيين رزمي خود آن را بدين صورت تعريف نموده است: “جنگ نرم، استفاده دقيق و طراحي شده از تبليغات و ديگر اعمالي است كه منظور اصلي آن تاثيرگذاري بر عقايد، احساسات، تمايلات و رفتار دشمن، گروه بي طرف و يا گروههاي دوست است به نحوي كه براي برآوردن مقاصد و اهداف ملي پشتيبان باشد”.با عنايت به تعاريف فوق، معروفترين تعريف را به جوزف ناي، پژوهشگر برجسته آمريكايي در حوزه “قدرت نرم” نسبت مي دهند. وي در سال1990 ميلادي در مجله “سياست خارجي” شماره 80 ، قدرت نرم را “توانايي شكل دهي ترجيحات ديگران” تعريف كرد. تعريفي كه قبل از وي «پروفسور حميد مولانا» در سال1986 در كتاب “اطلاعات و ارتباطات جهاني؛ مرزهاي نو در روابط بين الملل” به آن اشاره كرده بود. با اين وجود مهمترين كتاب در حوزه جنگ نرم را جوزف ناي در سال2004 ، تحت عنوان “قدرت نرم؛ ابزاري براي موفقيت در سياست جهاني” منتشر نمود.

بنابراين جنگ نرم را مي توان هرگونه اقدام نرم، رواني و تبليغات رسانه اي كه جامعه هدف را نشانه گرفته و بدون درگيري و استفاده از زور و اجبار به انفعال و شكست وا مي دارد. جنگ رواني، جنگ سفيد، جنگ رسانه اي، عمليات رواني، براندازي نرم، انقلاب نرم، انقلاب مخملي، انقلاب رنگي و... از اشكال جنگ نرم است .

به عبارت دیگر جنگ نرم مترادف اصطلاحات بسياري در علوم سياسي و نظامي مي باشد. در علوم نظامي از واژه هايي مانند جنگ رواني يا عمليات رواني استفاده مي شود و در علوم سياسي مي توان به واژه هايي چون براندازي نرم، تهديد نرم، انقلاب مخملين و اخيراً به واژه انقلاب رنگين اشاره كرد.در تمامي اصطلاحات بالا هدف مشترك تحميل اراده گروهي بر گروه ديگر بدون استفاده از راه هاي نظامي است.

در يك تعريف كامل تر مي توان گفت، جنگ نرم يك اقدام پيچيده و پنهان متشكل از عمليات هاي سياسي، فرهنگي و اطلاعاتي توسط قدرت هاي بزرگ جهان براي ايجاد تغييرات دلخواه و مطلوب در كشورهاي هدف است

دلایل استفاده از جنگ نرم

انتشار مقاله مشهور «جوزف نای» نظریه‏پرداز آمریکایی تحت عنوان «قدرت نرم» power Soft در فصلنامه آمریکایی foreign policy در سال ۱۹۹۰ دیدگاه جدیدی را به مخاطبان ارائه کرد که براساس آن ایالات متحده به جای آن که از طریق بکارگیری آنچه که قدرت سخت می نامند به انجام کودتای نظامی در کشورهای رقیب اقدام کند؛ تلاش خود را بر ایجاد تغییرات در کشورهای هدف از طریق تأثیرگذاری بر نخبگان جامعه متمرکز می کند.

براین اساس آمریکا می توانست بجای سرمایه گذاری میلیارد دلاری بر تئوری جنگ ستارگان به منظور مقابله با آنچه تهدید شوروی خوانده می شد، به سرمایه گذاری بر نخبگان جامعه شوروی از طرق مختلف اقدام کند. پس از فروپاشی شوروی جوزف نای مقاله دیگری تحت عنوان «کاربرد قدرت نرم» در فصلنامه فارن پالسی در سال ۲۰۰۴ منتشر ساخت که تکمیل کننده نظرات قبلی او متناسب با تغییرات جهان در سال های پس از فروپاشی شوروی و بویژه تحولات ناشی از واقعه یازده سپتامبر در روابط بین الملل بود.

در مقاله مذکور جوزف نای دیدگاه خود را درباره ایجاد تغییرات از طریق به کارگیری دیپلماسی عمومی در کنار بکارگیری قدرت نرم در میان نخبگان جامعه هدف مطرح کرد. بعدها نظرات او تکمیل تر شد و به عنوان دستورالعمل سیاست خارجی آمریکا تحت عنوان بکارگیری «قدرت هوشمند» Smart power به مورد اجرا گذارده شد. براساس این نظریه آمریکا با استفاده از دیپلماسی عمومی و قدرت هوشمند به برقراری نفوذ در بدنه جامعه هدف کمک می کند. این دیدگاه با دستورالعمل های اجرایی که توسط کارشناسان اطلاعاتی آمریکا نظیر دکتر «جین شارپ» تهیه شد، در سطح رسانه های گروهی به مفهوم «انقلاب نرم» معروف شد.

بنابراین جنگ نرم، امروزه مؤثرترین، کارآمدترین و کم هزینه ترین و درعین حال خطرناک ترین و پیچیده ترین نوع جنگ علیه امنیت ملی یک کشور است، چون می توان با کمترین هزینه با حذف تهاجم خود قرار می دهد.

جنگ نرم به روحیه، به عنوان یکی از عوامل قدرت ملی خدشه وارد می کند، عزم و اراده ملت را از بین می برد، مقاومت و دفاع از آرمان و سیاست های نظام را تضعیف می کند، فروپاشی روانی یک ملت می تواند مقدمه ای برای فروپاشی سیاسی- امنیتی و ساختارهای آن باشد. جوزف نای قدرت نرم را شیوه غیرمستقیم رسیدن به نتایج مطلوب بدون تهدید یا پاداش ملموس می داند. این شیوه غیرمستقیم رسیدن به نتایج مطلوب قدرت است. بر این پایه یک کشور می تواند به مقاصد موردنظر خود در سیاست جهانی نایل آید، چون کشورهای دیگر، ارزش های آن را می پذیرند، از آن تبعیت می کنند، تحت تأثیر پیشرفت و آزاداندیشی آن قرار می گیرند و در نتیجه خواهان پیروی از آن می شوند. در این مفهوم آنچه مهم تلقی می شود، تنظیم دستورالعملی است که دیگران را جذب کند. بنابراین جنگ نرم از یکسو توانایی کسب آنچه که می خواهید از طریق جذب کردن نه از طریق اجبار و یا پاداش می باشد ( و از سوی دیگر نشان دهنده ، تفاوت های عمده آن با جنگ سخت می باشد.

تفاوت‏های جنگ نرم و جنگ سخت

1- حوزه تهديد نرم اجتماعي، فرهنگي و سياسي است، در حالي كه حوزه‌ تهديد سخت امنيتي و نظامي مي‌باشد؛

2- تهديدهاي نرم پيچده و محصول پردازش ذهني نخبگان و بنابراين اندازه‌گيري آن مشكل است، در حالي كه تهديدهاي سخت؛ عيني، واقعي و محسوس است و مي‌توان آن را با ارائه برخي از معيارها اندازه‌گيري كرد؛

3- روش اعمال تهديدهاي سخت، استفاده از زور و اجبار است، در حالي كه در نرم ، از روش القاء و اقناع بهره‌گيري مي‌شود. و تصرف و اشغال سرزمين است در حالي كه در تهديد نرم ، هدف تاثير‌گذاري بر انتخاب‌ها، فرآيند تصميم‌گيري و الگوهاي رفتاري حريف و در نهايت سلب هويت‌هاي فرهنگي است؛

4- مفهوم امنيت در رويكردهاي نرم شامل امنيت ارزش‌ها و هويت‌هاي اجتماعي مي‌شود، در حالي كه اين مفهوم در رويكردهاي سخت به معناي نبود تهديد خارجي تلقي مي‌گردد.

5- تهديدهاي سخت، محسوس و همراه با واكنش برانگيختن است، در حالي كه تهديدهاي نرم به دليل ماهيت غير عيني و محسوس آن، اغلب فاقد عكس‌العمل است.

6-مرجع امنيت در حوزه تهديدهاي سخت، به طور عمده دولت‌ها هستند، در حالي كه مرجع امنيت در تهديدهاي نرم محيط فروملي و فراملي (هويت‌هاي فروملي و جهاني) است؛

7- كاربرد تهديد سخت در رويكرد امنيتي جديد عمدتاً مترادف با فروپاشي نظام‌هاي سياسي- امنيتي مخالف يا معارض است، در حالي كه كاربرد تهديد نرم در رويكردهاي امنيتي جديد عليه نظام‌هاي سياسي مخالف يا معارض، مترادف با فرهنگ‌سازي و نهادسازي در چارچوب انديشه و الگوهاي رفتاري نظام‌هاي ليبرال و دموكراسي تلقي مي‌شود.

جنگ نرم نيز همانند جنگ سخت اهداف مختلفي دارد و قاعدتا هدف غايي هر دو آنها تغيير كامل نظام سياسي يك كشور است كه البته با اهداف محدودتر هم انجام مي گيرد. در حقيقت جنگ نرم و جنگ سخت يك هدف را دنبال مي كنند و اين وجه مشترك آنهاست، در هر صورت هدف اصلي اين جنگ، اعمال فشار براي ايجاد تغيير در اصول و رفتار يك نظام و يا به طور خاص تغيير خود نظام است.

اهداف جنگ نرم

1- استحاله فرهنگي در جهت تأثيرگذاري شديد بر افكار عمومي جامعه مورد هدف با ابزار خبر و اطلاع رساني هدفمند و كنترل شده كه نظام سلطه همواره از اين روش براي پيشبرد اهداف خود سود جسته است.

2- استحاله سياسي به منظور ناكارآمد جلوه دادن نظام مورد هدف و تخريب و سياه نمايي اركان آن نظام.

3- ايجاد رعب و وحشت از مسائلي همچون فقر، جنگ يا قدرت خارجي سركوبگر و پس از آن دعوت به تسليم از راه پخش شايعات و دامن زدن به آن براي ايجاد جو بي اعتمادي و ناامني رواني.

4- اختلاف افكني در صفوف مردم و برانگيختن اختلاف ميان مقام هاي نظامي و سياسي كشور مورد نظر در راستاي تجزيه سياسي كشور.

5- ترويج روحيه ياس و نااميدي به جاي نشاط اجتماعي و احساس بالندگي از پيشرفت هاي كشور.

6- بي تفاوت كردن نسل جوان به مسائل مهم كشور.

7- كاهش روحيه و كارآيي در ميان نظاميان و ايجاد اختلاف ميان شاخه هاي مختلف نظامي و امنيتي.

8- ايجاد اختلاف در سامانه هاي كنترلي و ارتباطي كشور هدف.

9- تبليغات سياه (با هدف براندازي و آشوب) به وسيله شايعه پراكني، پخش تصاوير مستهجن، جوسازي از راه پخش شب نامه ها و...

10- تقويت نارضايتي هاي ملت به دليل مسائل مذهبي، قومي، سياسي و اجتماعي نسبت به دولت خود به طوري كه در مواقع حساس اين نارضايتي ها زمينه تجزيه كشور را فراهم كند.

11- تلاش براي بحراني و حاد نشان دادن اوضاع كشور از راه ارائه اخبار نادرست و نيز تحليل هاي نادرست و اغراق آميز.

جنگ نرم به ابزارها و امکاناتی نیازدارد تا بتواند به اهداف خود جامه عمل بپوشاند.

ابزارهاي جنگ نرم

جنگ نرم با پشتوانه قدرت نرم انجام مي گيرد. بنابراين تمامي ابزارهاي حامل قدرت نرم را بايد به عنوان ابزارهاي جنگ نرم مورد توجه و شناسايي قرار داد. اين ابزارها انتقال دهنده پيام ها با اهداف خاص هستند. در عصر ارتباطات با تنوع ابزاري براي انتقال پيام از يك نقطه به نقطه ديگر هستيم. رسانه ها شامل راديو، تلويزيون و مطبوعات، عرصه هاي هنر شامل سينما، تئاتر، نقاشي، گرافيك و موسيقي، انواع سازمان هاي مردم نهاد و شبكه هاي انساني در زمره ابزار جنگ نرم به شمار مي‏آيند.

با توجه به اينكه در جنگ نرم از ابزار مختلفي استفاده مي شود مي توان گفت كه به همان نسبت نيز گروه هاي مختلفي را مورد هدف و مبارزه قرار مي دهد.

چه افراد و تشكل‏هايي هدف جنگ نرم هستند؟

همه افراد جامعه مي‏توانند بخش هاي مشخصي باشند كه مورد نظر راه اندازان جنگ نرم قرار گرفته اند و البته اين موضوع وابسته به هدفي است كه باني جنگ نرم آن را دنبال مي كند. اقشار مورد نظر بانيان جنگ نرم بستگي به هدف آنها دارد كه ميان مدت است يا عمومي و با توجه به هدف اقشار را تحت نظر مي گيرند اما در حالت كلي مي توان گفت كه گروه هاي هدف در جنگ نرم، رهبران، نخبگان و توده هاي مردم هستند. نخبگان نيروهاي مياني را تشكيل مي دهند و مي توانند به عنوان تصميم گيران و تصميم سازان يك حكومت مطرح باشند. نخبگان جامعه مدني مانند رهبران احزاب و... هم با آشفتگي ذهني خود، مي توانند ترس را به ذهن مردم انتقال دهند، وحشت ايجاد كنند و روحيه ملت را درهم بشكنند.

در بعضي موارد براي رسيدن به اهداف مورد نظر خود گروه ها و اشخاص خاص و تأثيرگذار را مورد هدف قرار مي دهند و از آن گروه يا فرد براي رسيدن به اهداف خود استفاده مي كنند. مانند استفاده از قوميت هاي مختلف يا خواص و نخبگان فرهنگي وعلمي.

با توجه به اينكه در جنگ نرم از ابزارهاي رسانه اي، فرهنگي و علمي استفاده مي شود پوشش آن براي طبقات مختلف بيشتر و متفاوت تر است. جنگ رسانه اي مي تواند توده هاي مردم را تحت تأثير قرار بدهد و به همين شكل در جنگ علمي نخبگان را مورد هدف قرار دهد. افراد مورد نظر جنگ هاي نرم وابسته به هدف جنگ هاي نرم نيستند بلكه به دليل اينكه در جنگ نرم ابزارهاي مختلفي مورد استفاده قرار مي گيرد در نتيجه افراد بيشتري درگير مي شوند اما در جنگ سخت كه تنها ابزار مورد استفاده ابزار نظامي است تنها گروه هاي نظامي (و در موارد معدودي غير نظاميان) در طرف مقابله قرارمي گيرند.

در جنگ نرم علاوه بر استفاده از ابزارهای رسانه های، فرهنگی و علمی برای نفوذ در طبقات و اقشار مختلف از تاکتیک های متنوعی مختلفی استفاده می شود.

تاكتيك‏هاي جنگ نرم

1- برچسب زدن: بر اساس اين تاكتيك، رسانه ها، واژه هاي مختلف را به صفات مثبت و منفي تبديل كرده و آنها را به آحاد يا نهادهاي مختلف نسبت مي دهند

2- تلطيف و تنوير: از تلطيف و تنوير (مرتبط ساختن چيزي با كلمه اي پر فضيلت) استفاده مي شود تا چيزي را بدون بررسي شواهد بپذيريم و تصديق كنيم.

3- انتقال: انتقال يعني اينكه اقتدار، حرمت و منزلت امري مورد احترام به چيزي ديگر براي قابل قبول تر كردن آن منتقل شود.

4. تصديق: تصديق يعني اينكه شخصي كه مورد احترام يا منفور است بگويد فكر، برنامه يا محصول يا شخص معيني خوب يا بد است. تصديق فني رايج در تبليغ، مبارزات سياسي و انتخاباتي است.

5- شايعه: شايعه در فضايي توليد مي شود كه امكان دسترسي به اخبار و اطلاعات موثق امكان پذير نباشد.

6- كلي‏گويي: محتواي واقعي بسياري از مفاهيمي كه از سوي رسانه هاي غربي مصادره و در جامعه منتشر مي شود، مورد كنكاش قرار نمي گيرد. توليدات رسانه هاي غربي در دو حوزه سياست داخلي و خارجي، مملو از مفاهيمي مانند جهاني شدن، دموكراسي، آزادي، حقوق بشر و... است. اينها مفاهيمي هستند كه بدون تعريف و توجيه مشخص، در جهت اقناع مخاطبان در زمينه اي مشخص بكار گرفته مي‏شوند.

7- دروغ بزرگ: اين تاكتيك قديمي كه هنوز هم مورد استفاده فراوان است، عمدتاً براي مرعوب كردن و فريب ذهن حريف مورد استفاده قرار مي‏گيرد.

8- پاره حقيقت‏گويي: گاهي خبر يا سخني مطرح مي شود كه از نظر منبع، محتواي پيام، مجموعه اي به هم پيوسته و مرتب است كه اگر بخشي از آن نقل و بخشي نقل نشود، جهت و نتيجه پيام منحرف خواهد شد.

9- انسانيت‏زدايي و اهريمن‏سازي: يكي از موثرترين شيوه هاي توجيه حمله به دشمن به هنگام جنگ (نرم و يا سخت)، «انسانيت‏زدايي» است. چه اينكه وقتي حريف از مرتبه انساني خويش تنزيل يافت و در قامت اهريمني در ذهن مخاطب ظاهر شد، مي توان اقدامات خشونت آميز عليه اين ديو و اهريمن را توجيه كرد.

10- ارائه پيشگويي‏هاي فاجعه‏آميز: در اين تاكتيك با استفاده از آمارهاي ساختگي و ساير شيوه هاي جنگ رواني (از جمله كلي‏گويي، پاره حقيقت‏گويي، اهريمن‏سازي و ...) به ارائه پيشگويي‏هاي مصيبت‏بار مي‏پردازند كه بتوانند حساسيت مخاطب را نسبت به آن افزايش داده و بر اساس ميل و هدف خويش افكار وي را هدايت نمايند.

11- قطره‏چكاني: در تاكتيك قطره‏چكاني، اطلاعات و اخبار در زمان هاي گوناگون و به تعداد بسيار كم و به صورتي سريالي ولي نا منظم در اختيار مخاطب قرار مي گيرد تا مخاطب نسبت به پيام مربوطه حساس شده و در طول يك بازه زماني آن را پذيرا باشد.

12- حذف و سانسور: در اين تاكتيك سعي مي شود فضايي مناسب براي ساير تاكتيك هاي جنگ نرم به ويژه شايعه خلق شود تا زمينه نفوذ آن افزايش يابد. در اين تاكتيك با حذف بخشي از خبر و نشر بخشي ديگر به ايجاد سوال و مهمتر از آن ابهام مي پردازند و بدين ترتيب زمينه توليد شايعات گوناگون خلق مي شود.

13- جاذبه هاي جنسي: استفاده از غریزه‏ی جنسی و نمادهاي اروتيكال از تاكتيك‏هاي مهم مورد استفاده رسانه هاي غربي است به طوري كه مي توان گفت اكثر قريب به اتفاق برنامه هاي رسانه هاي غربي از اين جاذبه در جهت جذب مخاطبان خويش به ويژه جوانان كه فعالترين بخش جامعه هستند، بهره مي‏گيرند.

14- ماساژ پيام: در ماساژ پيام، از انواع تاكتيك هاي گوناگون (حذف، كلي گويي، پاره حقيقت گويي، زمان بندي، قطره چكاني و...) جنگ نرم استفاده مي شود تا پيام بر اساس اهداف تعيين شده شكل گرفته و بتواند تصوير مورد انتظار را در ذهن مخاطب ايجاد كند. در واقع در اين متد ، پيام با انواع تاكتيك ها ماساژ داده مي شود كه از آن مفهوم و مقصودي خاص برآيد.

15- ايجاد تفرقه و تضاد: ازجمله اموري كه در فرآيند جنگ نرم مورد توجه واقع مي شود، تضعيف از طريق تزريق تفرقه در جامعه هواداران و حاميان حريف است. ايجاد و القاء وجود تضاد و تفرقه در جبهه رقيب باعث عدم انسجام و يكپارچگي شده و رقيب را مشغول مشكلات دروني جامعه حاميان خود مي كند و از اين طريق از اقتدار و انرژي آن كاسته و قدرتش فرسوده شود.

16- ترور شخصيت: در جنگ نرم بر خلاف جنگ سخت ، ترور فيزيكي جاي خود را به ترور شخصيت داده است. در زماني كه نمي‏توان و يا نبايد فردي مورد ترور فيزيكي قرار گيرد با استفاده از نظام رسانه اي و انواع تاكتيك ها از جمله بزرگ نمايي، انسانيت‏زدايي و اهريمن سازي، پاره حقيقت گويي و... وي را ترور شخصيت مي كنند و از اين طريق باعث افزايش نفرت عمومي و كاهش محبوبيت وي مي شوند. دشمنان انقلاب و نظام اسلامي نیز با استفاده از اين تاكتيك و بهره گيري از ابزار طنز، كاريكاتور، شعر، كليپ هاي كوتاه و... كه عموماً از طريق اينترنت و تلفن همراه ، پخش مي شود به ترور شخصيت برخي افراد سياسي و فرهنگي موجه و معتبر در نزد مردم مي پردازند.

17- تكرار: براي زنده نگه داشتن اثر يك پيام با تكرار زمان بندي شده، سعي مي كنند اين موضوع تا زماني كه مورد نياز هست زنده بماند. در اين روش با تكرار پيام، سعي در القاي مقصودي معين و جا انداختن پيامي در ذهن مخاطب دارند

18- توسل به ترس و ايجاد رعب: در اين تاكتيك از حربه تهديد و ايجاد رعب و وحشت ميان نيروهاي دشمن، به منظور تضعيف روحيه و سست كردن اراده آنها استفاده مي شود. متخصصان جنگ نرم، ضمن تهديد و ترساندن مخاطبان به طرق مختلف به آنان چنين القاء مي كنند كه خطرات و صدمه هاي احتمالي و حتي فراواني بر سر راه آنان ممكن كرده است و از اين طريق، آينده اي مبهم و توام با مشكلات و مصائب براي افراد ترسيم مي كنند.

19- مبالغه: مبالغه يكي از روشهايي است كه با اغراق كردن و بزرگ نمايي يك موضوع، سعي در اثبات يك واقعيت دارد. كارشناسان جنگ رواني، از اين فن در مواقع و وقايع خاص استفاده مي كنند. غربي ها همواره با انعكاس مبالغه آميز دستاوردهاي تكنولوژيك خود و اغراق در ناكامي هاي كشورهاي جهان اسلام سعي در تضعيف روحيه مسلمانان در تقابل با تمدن غربي دارند.

20- مغالطه: مغالطه شامل گزينش و استفاده از اظهارات درست يا نادرست، مشروح يا مغشوش و منطقي يا غيرمنطقي است، به اين منظور كه بهترين يا بدترين مورد ممكن را براي يك فكر، برنامه ، شخص يا محصول ارائه داد. متخصصين جنگ نرم، مغالطه را با «تحريف» يكسان مي دانند. اين روش ، انتخاب استدلال ها يا شواهدي است كه يك نظر را تاييد مي كند و چشم پوشي از استدلال ها يا شواهدي كه آن نظر را تائيد نمي كند

اصول و روش‏های مقابله با جنگ نرم

اما چه کار کنیم تا بتوانیم با بهره‏گیری از ساز و کارهای مختلف از اعمال تهدیدات نرم پیشگیری کنیم و یا از دامنه اثرات اجتماعی فرهنگی و سیاسی آن ها را کاست و یا از میان برد.

براي مقابله با جنگ نرم، نخست بايد ويژگي‌هاي اين نوع جنگ را آناليز كرده و خوب بشناسيم و بدانيم كه جنگ نرم با جنگ سخت، چه تفاوت‌هايي دارد. آنچه در جنگ سخت مورد هدف قرار مي‌گيرد، جان انسان‌ها، تجهيزات، امكانات و بناهاست كه معمولا در اين مواقع با استفاده از همين مسائلي كه مورد هدف قرار گرفته است، افكار عمومي عليه دشمن فعال مي‌شود، در حالي كه در جنگ نرم آن چه هدف قرار مي‌گيرد، افكار عمومي است.

براي دستيابي به اين هدف، بايد بيش از گذشته رسانه‌ها را مورد توجه قرار دهيم و افكار عمومي داخلي و جهاني را نسبت به دروغ‌پردازي رسانه‌هاي خارجي، آگاه كنيم.

اين دو مهم فقط با تقويت رسانه‌هاي خودي و تلاش براي بين‌المللي كردن اين رسانه‌ها، ميسر است. ديپلماسي رسانه‌اي در سياست خارجي هر كشور به دو صورت تحقق مي‌يابد؛ يكي مديريت رسانه‌ها توسط سازمان‌هاي ديپلماتيك رسمي كشور و ديگري به صورت خودجوش و در راستاي سياست‌هاي كلان كشورها.

هر ملتي و كشوري داراي منابع قدرت نرم است كه شناسايي و تقويت و سازماندهي آن ها مي تواند براساس يك طرح جامع تبديل به يك فرصت و هجوم به دشمنان طراح جنگ نرم شود. به عنوان مثال، منابع قدرت نرم در ايران را مي توانيم «ايدئولوژي اسلامي»، «قدرت نفوذ رهبري»، «حماسه‏آفريني‏ها» و «درجه بالاي وفاداري ملت به حكومت» برشمریم.

برخی راه‏های مقابله با جنگ نرم

1. گسترش دامنه و شمول فعاليت‏هاي فرهنگي.

2. افزايش محصولات فرهنگي تأثيرگذار بر جامعه و جوانان.

3. ایجاد راه‏های مشروع برای ارضاء نیازهای مردم.

4. استفاده از ديپلماسي عمومي.

5. استفاده از راهبردهاي ويژه در مورد اقوام و اقليت‏ها: اقليت‏هاي جامعه اغلب به سبب داشتن احساس نابرابري، مستعد مخالفت‏ورزي عليه نظام حاكم هستند و دشمنان فرامنطقه اي يكي از ميدان هاي فعاليت خود را در كشورهايي كه داراي تنوع قوميت هاست، قرار مي دهند. اما زماني كه نظام مستقر با انجام راهبردهاي مناسب در مناطق محروم و دور از مركز و اختصاص بودجه هاي لازم در قالب طرح هاي توسعه همه جانبه خصوصا طرح هاي اشتغال زا و به كارگيري مديريت هاي توانمند در اين مناطق و با روحيه جهادي و بسيجي مشغول خدمت به مردم شدند، مي توانند آن احساس را كم كنند يا از ميان بردارند.

6. عمليات رواني متقابل: در مقابله با جنگ نرم نبايستي منفعلانه عمل كرد. عاملان تهديد نرم از انواع تبليغات، فنون مجاب سازي روش هاي نفوذ اجتماعي و عمليات رواني به منزله روش هاي تغيير نگرش ها، باورها و ارزش هاي جامعه هدف استفاده مي كنند. انجام تبليغات هوشمندانه، سريع با قدرت منطق و انديشه و احاطه ذهني بر مخاطبان جنگ نرم مي تواند يكي از روش‏هاي مقابله باشد.

بانک مقالات و تحقیقات - جنگ نرم چیست و راه های مقابله با آن کدام است؟

management85.blogfa.com/.../جنگ-نرم-چیست-و-راه‏های-مقابله-با-آن...

Translate this page

مفهوم جنگ نرم (Soft Warfare) در مقابل جنگ سخت (Warfare Hard) است و تعريف واحدی كه مورد پذيرش همگان باشد ندارد. ... پس از فروپاشی شوروی جوزف نای مقاله دیگری تحت عنوان «کاربرد قدرت نرم» در فصلنامه فارن پالسی در سال ۲۰۰۴ منتشر ساخت که تکمیل کننده نظرات قبلی او متناسب با تغییرات جهان در سال های پس از فروپاشی شوروی ...

Translate this page

جنگ نرم چیست؟ جنگ نرم. جنگ نرم مترادف اصطلاحات بسیاری در علوم سیاسی و نظامی است. در علوم نظامی از واژه هایی مانند جنگ روانی یا عملیات روانی و در علوم سیاسی از واژه هایی چون براندازی نرم، تهدید نرم، انقلاب مخملین و اخیرا به واژه انقلاب رنگین برای تبیین این اصطلاح استفاده می‌شود. گاهی به جای جنگ از واژه های تهدید یا قدرت نیز ...

در باره جنگ نرم چه می دانید؟ - عصرایران

www.asriran.com › صفحه نخستسیاسی

Translate this page

Jan 18, 2013 - مفهوم جنگ نرم (Soft Warfare) در مقابل جنگ سخت (Warfare Hard) است و تعریف واحدی که مورد پذیرش همگان باشد ندارد. .... پس از فروپاشی شوروی جوزف نای مقاله دیگری تحت عنوان «کاربرد قدرت نرم» در فصلنامه فارن پالسی در سال ۲۰۰۴ منتشر ساخت که تکمیل کننده نظرات قبلی او متناسب با تغییرات جهان در سال های پس ...

Translate this page

مقدمه ای بر جنگ نرم: یکی از شیوه های جنگی، جنگ نرم است که جنگ روانی شاخه ای از آن به شمار می آید. در جنگ نرم، به جای ابزارهای جنگی متعارف چون توپ و تانک، از ابزارهای فرهنگی تاثیرگذار بر فکر واندیشه و عواطف و احساسات انسانی بهره گرفته می شود. با نگاهی به جریان شناسی جنگ نرم می توان گفت که این شیوه جنگی، از دیرباز مورد ...

Translate this page

Nov 12, 2014 - جنگ نرم چیست ؟ امروزه جنگ ها شکل های مختلفی به خود گرفته اند از جمله جنگ نرم که شامل اقدامات روانی و تبلیغاتی می شود که هدف آن جامعه یا گروه خاصی است و عمده تفاوت آن با جنگ سخت عدم استفاده از سلاح های نظامی می باشد زیرا در جنگ نرم از سلاح های تبلیغاتی استفاده می شود. به تعبیر دیگر جنگ نرم استفاده دقیق و ...

Translate this page

براین اساس آمریکا می توانست بجای سرمایه گذاری میلیارد دلاری بر تئوری جنگ ستارگان به منظور مقابله با آنچه تهدید شوروی خوانده می شد، به سرمایه گذاری بر نخبگان جامعه شوروی از طرق مختلف اقدام کند. پس از فروپاشی شوروی جوزف نای مقاله دیگری تحت عنوان «کاربرد قدرت نرم» در فصلنامه فارن پالسی در سال ۲۰۰۴ منتشر ساخت که ...

Translate this page

Apr 12, 2014 - مفهوم جنگ نرم (Soft Warfare) در مقابل جنگ سخت (Warfare Hard) است و تعریف واحدی که مورد پذیرش همگان باشد ندارد. ... پس از فروپاشی شوروی جوزف نای مقاله دیگری تحت عنوان «کاربرد قدرت نرم» در فصلنامه فارن پالسی در سال ۲۰۰۴ منتشر ساخت که تکمیل کننده نظرات قبلی او متناسب با تغییرات جهان در سال های پس ...

تفاوت جنگ نرم و جنگ سخت - جنگ نرم یا جنگ سخت

www.newsviewer.blogfa.com/post/.../تفاوت-جنگ-نرم-و-جنگ-سخت...

Translate this page

جنگ نرم تا حدي وسيع تر از تهاجم فرهنگي وهمچنان كه ازنامش پيداست در حوزه فرهنگ انجام مي شود اما جنگ نرم داراي ابعاد سياسي ،اقتصادي و اجتماعي است. در مورد قدمت جنگ نرم گفتني است كه جنگ نرم همانند جنگ سخت سابقه اي طولاني دارد اما از لحاظ ابزار وسايل ارتباطي امروزه در دو قرن اخير و مخصوصاً در دو دهه اخير جنگ نرم اهميت و كاربرد ...

Translate this page

مفهوم جنگ نرم (Soft Warfare) در مقابل جنگ سخت (Warfare Hard) است و تعريف واحدی كه مورد پذيرش همگان باشد ندارد. ... پس از فروپاشی شوروی جوزف نای مقاله دیگری تحت عنوان «کاربرد قدرت نرم» در فصلنامه فارن پالسی در سال ۲۰۰۴ منتشر ساخت که تکمیل کننده نظرات قبلی او متناسب با تغییرات جهان در سال های پس از فروپاشی شوروی ...

Translate this page

Jan 18, 2014 - در این تحقیق، ویژگی ها و ابعاد مختلف قدرت نرم به طور عام و قدرت. نرم جمهوري اس المي در مقابل آمریکا و سایر دش منان ایران به طور خاص مورد بررسي و. ارزیابي قرار گرفته است. نتایج تحقیق نشان از آن دارد که ایران توانسته است با رهنمودهای. مق ام معظ م رهبری و تکیه بر منابع و توانایی های خود، جلوی جنگ نرم ...

جنگ نرم و انقلاب‌های رنگی امریکا در کشورهای در حال گذار

https://journals.ut.ac.ir/article_29995.html - Translate this page

by متقی - ‎2012 - ‎Related articles

نظریه‌پردازان نئولیبرال تأکید دارند که کاربرد قدرت سخت افزاری منجر به گسترش بحران‌های ادواری در نظام سرمایه‌داری امریکا می‌شود. الگوی رفتار امریکا در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی، قفقاز، آسیای مرکزی و خاورمیانه بیانگر کاربرد جنگ نرم در سیاست امنیتی امریکا می‌باشد. در این مقاله، موضوع جنگ نرم در کشورهای در حال گذار مورد ...

اصول و مباني جنگ نرم در اسلام - دانلود پایان نامه های دانشگاهی تحصیلات ...

download-thesis.com › ... › اصول و مباني جنگ نرم در اسلام

Translate this page

واژگان کلیدی: جنگ نرم(Soft Warجنگ سخت(Hard War)، قدرت نرم(Soft power)، فتنه(Feitne)، اسلام(Eslam) فهرست مطالب عنوان صفحه فصل اول : کلیات تحقیق 1. طرح مسئله 12 2. سئوالات تحقیق 13 3. ضرورت تحقیق 13 4. اهداف تحقیق 14 5. کاربردهای تحقیق 14 6. استفاده کنندگان از تحقیق 14 7. روش و ابزار تحقیق 14 8. پیشینه ...

جنگ نرم

jangenarm-iman.blogfa.com/

Translate this page

جنگ نرم - تهاجم فرهنگي و جنگ رواني غرب عليه ايران - جنگ نرم.

مقاله درباره جنگ نرم - جستجو و دانلود کتاب - کتاب سبز

ketabesabz.com/search?q=مقاله+درباره+جنگ+نرم

Translate this page

جستجو و دانلود کتاب - مقاله درباره جنگ نرم. ... کتاب آموزش کار با نرم افزار EViews 7 اثر حسین اکبرپور، ترجمه قسمت‌های کاربردی این نرم‌افزار می‌باشد که شامل دستور‌ها و منوهای اصلی این نرم افزار می‌باشد. اقتصاد سنجی با استفاده از علم .... کتاب جنگ جهانی اول درمورد رویداد های تاریخی و مهم در دوران جنگ جهانی اول می پردازد. دولت مقتدری که ...

جنگ نرم چیست و راه های مقابله با آن کدام است؟ » جنبش سایبری 313 l ...

www.jc313.ir/5010-جنگ-نرم-چیست-و-راه-های-مقابله-با-آن-کدام-اس...

Translate this page

Jun 9, 2013 - مفهوم جنگ نرم (Soft Warfare) در مقابل جنگ سخت (Warfare Hard) است و تعريف واحدی كه مورد پذيرش همگان باشد ندارد. ... پس از فروپاشی شوروی جوزف نای مقاله دیگری تحت عنوان «کاربرد قدرت نرم» در فصلنامه فارن پالسی در سال ۲۰۰۴ منتشر ساخت که تکمیل کننده نظرات قبلی او متناسب با تغییرات جهان در سال های پس از ...

Translate this page

May 14, 2012 - استفاده كننده باشد به طور تهاجمي براي رسيدن به اهداف مورد نظر استفاده گردد كه هدف غايي آن سلطه از طريق زور، ترس و اجبار است. تعريف جنگ نرم: ‏ .... در جنگ نرم، فكر، انديشه و اراده تسخير مي شود و كشور بدون كاربرد قدرت نظامي تسخير مي گردد و هدف ويژه تهديد و جنگ نرم، فروپاشي باورها، ارزش ها و الگوهاي رفتاري در سه ...

Translate this page

در تحقیق حاضر این سؤال که آسیب‌های روانی اثرگذار روی دانشجویان که حاصل جنگ نرم هستند و همچنین برخی از منابع مقابله با آن کدم‌اند مورد مطالعه قرار گرفت. کلیه دانشجویان دانشگاه پیام نور اهواز که در سال تحصیلی 1393 مشغول تحصیل بودند جامعه آماری را تشکیل داده‌اند که از بین آنان 191 دانشجو به صورت تصادفی چند مرحله‌ای انتخاب ...

دوست شما - مقاله کامل جنگ نرم

www.mokh19931372.blogfa.com/post/5

Translate this page

با توجه به اين تعريف، مي توان جنگ نرم را مانند هر پديده ي ديگري در سه بعد شناخت: اول، ماهيت و منطق دروني قدرت نرم كه عبارت از تلاش براي تاثير گذاري بر«باورها و ارزش هاي بنيادين» مورد قبول كشور هدف است. دوم، منظور و كاربرد اين تاثير گذاري، «دگرگوني هويت فرهنگي» و «تخريب الگوي سياسي» است. سوم، ابزار اعمال اراده و پيشبرد ...

Translate this page

May 27, 2011 - جنگ نرم و تهاجم فرهنگی. ... بدین منظور، در این مقاله سعی شده است به نوعی این پدیده مورد بررسی قرار گیرد و عوامل داخلی و خارجی و نیز برخی از راه کارهای مبارزه با آن مطرح شود. از آن جا که بحث از تهاجم ...... مصباح یزدی، محمد تقی، 1376؛ تهاجم فرهنگی، تحقیق عبدالجواد ابراهیمی، قم: مؤسسه ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی. 6.

[DOC]چکیده - جنگ نرم و عملیات روانی

www.swar.ir/.../abzarhay%20doshman%20dar%20jang%20narm.d...

Translate this page

ولی در جنگ نرم، دشمن سعی می کند به صورت جذبی و اقناعی و با اقدام های نرم افرازانه و روانی، باورها، ارزش ها و عقاید جامعة مورد نظر را به منظور تحقق اهداف خود اشغال کند. .... این مقاله، به گوشه هایی از ابزارهای دشمن از جمله سایبر، اینترنت و امکانات آن، بازی های رایانه ای، ماهواره، خبرگزاری ها، رادیو و تلویزیون و سینما و کاربردهای آنها اشاره می کند.

ارتباطات و جنگ نرم بایگانی - soroushhekmat.irsoroushhekmat.ir

soroushhekmat.ir/category/علوم-انسانی/.../ارتباطات-و-جنگ-نرم/

Translate this page

مفهوم جنگ نرم که در مقابل جنگ سخت مورد استفاده واقع می‌شود دارای تعریفی واحد که مورد پذیرش همگان باشد نیست و تا حدی تلقی و برداشت افراد، جریان‌ها و دولت‌های ..... واژه جنگ نرم (Soft War) در برابر جنگ سخت (Hard War) کاربرد دارد البته گاهي به جاي جنگ از واژه هاي تهديد يا قدرت استفاده مي شود ولي در نهايت معمولا به يک مفهوم ختم مي ...

مفهوم جنگ نرم-جنگ نرم عليه ايران -مقابله با جنگ نرم | پرسمان دانشجويي ...

siasi.porsemani.ir/.../مفهوم-جنگ-نرم-جنگ-نرم-عليه-ايران-مقابله-با...

Translate this page

رهبر فرزانه انقلاب مفهومی به نام جنگ نرم را مورد توجه قرار دادند و از ضرورت نقش آفرینی دانشجویان به عنوان افسران و اساتید به عنوان فرماندهان مقابله با جنگ نرم سخن گفتند. ..... پس از فروپاشي شوروي جوزف ناي مقاله ديگري تحت عنوان «کاربرد قدرت نرم» در فصنامه فارن پالسي در سال 2004 منتشر ساخت که تکميل کننده نظرات قبلي او ...

Translate this page

مقدمه قدرت سیاسی در سالهای اخیر قرن بیستم در قالبهایی چون قدرت نرم و قدرت هوشمند مطرح شده است که با اشکال نظامی و اقتصادی آن که به طور سنتی مورد توجه دانشوران و سیاستمداران بوده است، تفاوت عمده دارد. این قالبها به خصوص در محافل دانشگاهی و سیاستگذاری آمریکا مورد توجه قرارگرفتهاند. دنیای امروز شاهد هجوم گسترده رسانههای ...

جنگ نرم - همه چیز درباره جنگ نرم

www.jangenarmnew.blogfa.com/post/31/همه-چیز-درباره-جنگ-نرم

Translate this page

جنگ نرم - همه چیز درباره جنگ نرم - امام خامنه ای:امروزه در ایران جنگ آندلسی است. ... 7ـ رسانه ها به عنوان ستون اصلي شاكله جنگ نرم و ابزار فرهنگي كاربردي جهت تأثير گذاري بر افكار عمومي ، ركن اساسي مبارزه را تشكيل مي‌دهند. 8ـ در براندازي نرم از رسانه هاي داخلي كشور براي ساقط كردن حاکمیت همان کشور استفاده مي‌شود. 9ـ مخاطب جنگ نرم عموم ...

جنگ نرم و اهداف آن چیست؟ - فردا

www.fardanews.com/fa/news/463168/جنگ-نرم-و-اهداف-آن-چیست

Translate this page

Nov 14, 2015 - به کار می‌رود، دارای تعریف واحدی نیست که مورد پذیرش همگان باشد، و تلقی و برداشت افراد، جریان‌ها و دولت‌های گوناگون از جنگ نرم تا حدی متفاوت است. ... کاربرد قدرت نرم توسط کشور‌ها موجب می‌گردد تا نیاز کمتری به کاربرد چهره عریان و خشن قدرت باشد و دیگر سیاست چماق و هویج به تنهایی به کار نرود بلکه ملت‌های مقابل ...

از جنگ سخت تا جنگ نرم - آفتاب

www.aftabir.com › مقالاتسیاسیجهان

Translate this page

Mar 8, 2010 - در ۳۰ سال پس از انقلاب اسلامی ایران به دلیل ماهیت جدیدی که در منطقه خاورمیانه تحت تاثیر ایران شکل گرفته بود، روند جنگ ‌نرم با رنگ و بوی پررنگ‌تری دنبال ... تاسیس شبکه‌های غیرانگلیسی زبان کمپانی بزرگ بی‌بی‌سی تاسیس شد را باید اندکی بیشتر از دیگر شبکه‌های خبری فارسی‌زبان خارجی مورد تامل قرار داد.

Translate this page

by صادقی - ‎2015

های مورد نظر را کسب کرد. ؛. بنابراین سعی می. کنند. با تمرکز بر مسائل فکری. ، ایدئولوژیك و فرهنگی و در واقع با. جنگ نرم و. عملیات روانی. به اه. داف خود برسند ... روش تحقیق. این پژوهش سعی دارد با رویکردی توصیفی. -. تحلیلی به چیستی جنگ نرم و ضرورت. های توجه ایران به این مقوله. بویژه رویکرد رسانه. ای در جهت مقابله با آن، ...

TISRI-جنگ نرم - ابرار معاصر

www.tisri.org/default-229.aspx

Translate this page

مؤسسه تهران در راستای اطلاع‌رسانی و پرکردن خلاء ادبیاتی موجود در این زمینه، پروژه جنگ نرم را به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشی خود در بهار ۱۳۸۲ در دستور کار قرار داد. هدف این پروژه، شناخت مبانی و ... تلاش می‌شود با ذکر نمونه‌هایی ملموس، کاربردهای این نوع از جنگ نرم مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد. در پایان نیز ۹ بخش مختلف ...

مقاله درباره جنگ نرم و مقابله با جنگ نرم - w3Downloads

w3downloads.ir/.../مقاله%20درباره%20جنگ%20نرم%20و%20مقاب...

Translate this page

Jul 21, 2017 - در این صورت، مهاجم بدون اشغال نظامی، اندیشه و عزم و اراده یک ملت را از طریق جنگ رسانه ای به اشغال درمی آورد و خواست خود را بدون کاربرد زور محقق می سازد؛ از این رو، سلطه و اشغال در جنگ نرم همه جانبه است چرا که بر افکار، باورها و رفتارهای کشور مقصد تأثیر می گذارد. سؤال اصلی در این مقاله آن است که نقش رسانه در جنگ نرم ...

Translate this page

by امیری - ‎2013

نوع پژوهش کاربردي و به روش توصيفي،پيمايشي مي‌باشد. جامعه آماري اين تحقيق 200 نفر از اعضاي هيات علمي، مديران ارشد و راهبردي، پژوهشگران و خبرگان آشنا به موضوع تهديد نرم هستند. نمونه آماري اين پژوهش ... در اين مقاله ابعاد، مولفه‌ها و شاخص‌هاي الگو مقابله با جنگ نرم و همچنين روابط بين آن‌ها مورد بررسي قرار گرفت. نتايج تحليل‌ها ...

 • نویسنده :
 • بازدید : 10 مشاهده
سنگ چیست؟
سنگ به مجموعه ای از یک یا چند کانی است که هر یک دارای خواص مخصوص به خود را دارد با اینکه بسیاری از سنگ‌ها بیش از یک کانی تشکیل شده اند با این وجود، بعضی از کانی‌ها به تنهایی به مقدار نسبتاً زیاد یافت می‌شوند که در چنین مواردی می‌توان به آن کانی یا سنگ گفت، مثل کانی کلسیت که سازنده اصلی آن واحدهای سنگی عظیمی به نام سنگ آهک است.

 

سنگ های رسوبی

بعضي از سنگ ها بر اثر ته نشين شدن مواد داخل آب به وجود  مي آيند. رودها مقدار زيادي مواد را با خود به درياها و درياچه ها مي برند. اين مواد به دليل سنگيني به ته دريا مي روند. روي هم قرار مي گيرند و پس از سفت شدن سنگ هايي را به وجود مي آورند كه به آنها سنگ هاي رسوبي گفته مي شود. سنگ هاي رسوبي لايه لايه اند كه رنگ يا جنس هر لايه با لايه ديگر متفاوت است. سنگ هاي رسوبي در كوه هاي البرز و زاگرس به فراواني يافت مي شوند. ريگ،  شن و سنگ هاي آهكي نمونه هايي از سنگ هاي رسوبي هستند.

 

سنگ های آذرين

 گروه ديگري از سنگ ها بر اثر سرد شدن مواد بسيار داغ به وجود آمده اند كه قبلاً در زمين بوده اند. دماي اعماق زمين زياد است و بعضي سنگ ها را ذوب مي كند. اين سنگ ها در زير يا سطح زمين دوباره سرد مي شوند و سنگ هايي را به وجود مي آورند كه به آنها آذرين مي گويند. سنگ هاي كوه هايي مانند دماوند و الوند از نوع آذرين است. سنگ هاي آذرين از بلورهاي ريز يا درشت تشكيل شده اند.

 

سنگ های دگرگون

بعضي از سنگ هاي رسويي يا آذرين اگر مدت زيادي در اعماق زمين بمانند، بايد فشار و گرماي زيادي را تحمل كنند. اين سنگ ها مانند آجر پخته مي شوند و شكل قبلي خود را از دست مي دهند و به همين دليل به آنها سنگ هاي دگرگون شده مي گويند.

 

سنگ تراورتن
تراورتن نوعی سنگ آهکی است که بافت ریز بلور داشته و متخلخل بوده و ساختار لایه لایه کندوئی مانند در تمام لایه‌ها دارد که حالت استالاکتیت‌های کوچکی را نشان می‌دهد. سنگ تراورتن نوعی سنگ آهک بجامانده از رسوبات آب‌های معدنی غارها یا چشمه‌های آب گرم یا از رسوبات کف دریا و رودخانه‌ها می‌باشد که بصورت پهنه هایی نسبتاً وسیع دیده می‌شوند. در اغلب موارد لایه‌ها در ذخایر تراورتن افقی هستند و یا با شیب ملایمی که تابع مورفولوژی سطح زمین است، قرار گرفته اند. بطوریکه در بعضی موارد ذخایر عظیمی را در پهن ههای وسیعی تشکیل می‌دهند.
 این سنگ بیشتر به رنگ کرم، سفید، زرد، قرمز، لیمویی، پرتغالی، قهوه ای، گردویی، خاکستری و یا ترکیبی از آنها با توجه به حضور ترکیبات آهن، کلسیم و ناخالصی‌های موجود در آن می‌باشد و ممکن است که این تغییر رنگ بصورت لایه‌های خیلی باریک منظم یا غیرمنظم باشد که در اینصورت بافت مخصوص شبیه بافت چوبی به خود می‌گیرد که به این بافت شالی گفته می‌شود و دارای رگه نمی‌باشد. مقاومت سنگ تراورتن از سنگ مرمریت بیشتر بوده و به علت سوراخ‌های موجود در سنگ انقباض و انبساط را دفع می‌کند. از نظر برش جزء سن گهای نرم بر به حساب می‌آید و به علت زیبایی خاصی که دارد تقاضا و همچنین قیمت آن طی چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است. سنگ‌های تراورتن به دو صورت پرشده و پرنشده استفاده می‌شوند. اگر به صورت پر شده استفاده شوند در مکان هایی از ساختمان که آبریزش آن زیاد است استفاده می‌شوند و بطور کلی بهتر است در آشپزخانه، حمام، توالت و دستشویی استفاده نشوند. استفاده از سنگ تراورتن در مکان‌های دیگر  ساختمان مانعی ندارد. با این وجود تراورتن اغلب در نماهای روکار داخلی و بیرونی و همچنین برای سنگ فرش کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح سنگ‌های تراورتن بصورت تیشه ایی، بوش همر و چرمی نیز پردازش و از آن استفاده می‌شود.

 

سنگ مرمر
مرمر نوعی سنگ آهکی نسبتاً متراکم با زیبایی خاص است که زیبایی آن نه تنها به رنگ و طرح آن مربوط است بلکه به درجه شفافیت آن نیز ارتباط دارد و حالت نمایش قوس قزحی روشن آن به زیبایی آن می‌افزاید. سنگ مرمرنیز نظیر تراورتن محصول عملکرد چشمه‌های آبگرم قدیمی می‌باشد و معمولاً لایه هایی در میان لایه‌های تراورتن دیده می‌شود. در فرایند کارائی چشمه‌های آب گرم، اگر افت دمای آب کند باشد، آراگونیت بوجود می‌آید و اگر افت دما به تندی صورت گیرد، تراورتن تشکیل می‌گردد. در ایران به سنگ حاصل از آراگونیت مرمر می‌گویند. نام تجاری مرمر، انیکس می‌باشد و به رنگ‌های سبز, لیمویی، زرد کهربایی، سفید شیری، عسلی تیره و قهوه ای دیده می‌شود. میزان ذخایر این سنگ در کشور اندک می‌باشد.

 

سنگ چینی
سنگ چینی همان سنگ آهکی دگرگون یا مرمریت می‌باشد که دانه‌ها یا بلورهای تشکیل دهنده آن قابل رویت با چشم می‌باشد و به عبارت دیگر سنگ چینی به انواع مرمریت‌ها دانه ریزی اطلاق می‌شود که بافتی تمام بلور داشته و عمدتاً از کلسیت و به مقدار کمی ولاستونیت تشکیل شده است. این نام در دو دهه اخیر در ایران مصطلح شده و ظاهراً به آن جهت چینی گفته اند که در ضخامت‌های کم (حدود دو سانتیمتر) در مقابل ضربه صدای چینی می‌دهد.

 

سنگ گرانیت 
گرانیت سنگی است که از سرد شدن توده‌های مذاب سنگ‌ها تشکیل گردیده است. سنگ گرانیت سمبل سختی، مقاومت و دوام است. گرانیت‌ها بدلیل سختی زیاد، داشتن زیبایی خیره کننده، مقاومت بالا، دوام و ماندگاری و تنوع طرح و رنگ توانسته است جایگاه خوبی در صنعت سنگ و ساختمان برای خود باز کند. روش استخراج سنگ‌های گرانیتی به صورت چال موازی یا سیم برش الماسه است.

 

کاربرد سنگ ها

سنگ ها كاربردهای گوناگوني دارند براي ساختن وسايل زندگي ، زيورآلات ، وسايل ساختماني و در صنعت كاربرد فراواني دارندبطور كلي سنگ ها به سه منظور استخراج مي شوند.

 • تأمين انرژی
 • تأمين مواد اوليه صنايع
 • جواهر سازی

 

موارد كاربردی سنگ ها

1- نما

2- كف

3- دیوار پوش

4- شومینه

5- صفحه كابینت

6- اشیاء تزئینی

7- پله كان

8- مجسمه

9- گلدان

10- آب نما

11- سكو

12- ستون

13- میز

14- كنسول

15- حوض

16- سنگ قبر

17- قرنیز و ازاره

18- قاب درب و پنجره

 

کانی های تشکیل دهنده سنگ ها

کوارتز

یکی از فراوانترین کانی‌های پوسته زمین است ، که جزء اصلی بسیاری از انواع سنگ‌ها (آذرين ، رسوبی ، و دگرگونی) می‌باشد. خوشه‌ی بلورهای کوارتز معمولا به صورت گروه‌هایی از منشورهای باریک شش وجهی – با نوک هرمی – تشکیل می‌دهند. كوارتز يک كانی تقريبا بی‌رنگ و شفاف است.

 

فلنیت

يک سنگ آتش زنه و به رنگ صدفی است.

 

آگات

نوعی کالسدونی است ، که به علت تناوب رسوب‌گذاری لایه‌های رنگی وجود دارد.

 

فلدسپات‌ها

سیلیکات‌هایی از پتاسیم و سدیم و کلسیم بوده و از نظر خواص فیزیکی و شکل ظاهری بسیار شبیه هم هستند. فلدسپات‌ها را به دو زیر گروه پلاژیوکلاز و ارتوكلاز تقسیم می‌كنند. رنگ پلاژيوكلازها سفيد تا خاكستری كمرنگ و رنگ ارتوكلازها كرم روشن تا صورتی است.

 

بیوتیت‌ها

یکی از انواع میکاها هستند كه دارای رخ کامل و جلای مرواریدی شیشه‌ای هستند. همچنین ورقه‌های جدا شده ، دارای قابلیت انعطاف هستند و رفتاری لاستیکی دارند. اين نوع كانی‌ها سختی کمی دارند.

 

تالک

یک کانی ثانویه است؛ بدین معنی که در نتیجه دگرسانی کانی‌های سیلیکانی منیزیم دار تشکیل می‌شود.

 

طبقه‌بندی سنگ‌های طبیعی

 • گروه بازالت : آندزیت ، بازالت ، پرفیریت‌های قلیایی ، دولومیت‌ها ، اپیدیوریت و لامپروفیر
 • گروه فلینت : چرت و فلینت
 • گروه گابرو : دیوریت قلیایی ، گنیس قلیایی ، گابرو ، هورن بلند ، نوریت ، پریدوتیت ، پیکریت و سرپانتینت
 • گروه گرانیت : گنیس ، گرانیت ، گرانودیوریت ، پگناتیت ، کوارتز-دیوریت و سینیت
 • گروه سنگ‌های ماسه‌ای و آذرین : آرکوز ، گریویک ، ماسه‌سنگ و توف
 • گروه هورن فل : همه سنگ‌های ناشی از دگرگونی غیر از مرمر
 • گروه سنگ آهک : دولومیت ، سنگ آهک و مرمر
 • گروه شیست‌ها : فیلیت ، شیست و اسلیت
 • گروه پروفیری : آپلیت ، داسیت ، فلسیت ، گرانوفیر ، گراتوفیر ، ريوليت ، کوارتز-پروفیـریت ، پروفیـری ، ميكرو گرانيت
 • گروه کوارتزیت : گانیستر ، ماسه‌سنگ‌های کوارتزیتی و کوارتزیت دوباره بلوری شده

 

منشأ شکل گیری سنگ‌ها و خرده سنگ‌ها

عوامل کوه زایی

فشارهای مواد مذاب درون زمین را ، که به پوسته‌ی جامد وارد می‌شود ، می‌توان عامل فرآیند کوه‌زایی و خشکی زایی نامید.

 

عوامل کوه سایی يا هوازدگی

هر فرآيندی را که باعث خرد شدن و تغییر شکل مواد سخت سطح زمین شود ، هوازدگی يا كوه‌سايی می‌نامند. عوامل فرسايش یا هوازدگی به دو گروه فیزیکی و شیمیایی تقسیم می‌شوند :

 

هوازدگی شیمیایی

محصول هیدراتاسیون ، انحلال ، اکسیداسیون و یا عکس‌العمل آب‌های اسیدی با املاح تشکیل‌دهنده سنگ‌ها است. در اين نوع هوازدگی تركيب شيميايی سنگ‌ها عوض خواهد شد.

 

هوازدگی فیزیکی

در اين نوع هوازدگی ، سنگ‌ها خرد شده و تغيير شكل می‌دهند ، اما تركيب شيميايی آنها بدون تغيير باقی می‌ماند. این پدیده در اثر عواملی چون انجماد آب در داخل درزو شکاف سنگ‌ها ، تغییرات دمای شبانه روزی و در نتیجه انبساط و انقباض سنگ ، نیروی جاذبه زمین ، رشد ريشه گیاهان در داخل سنگ‌ها ، باد ، جریان آب ، عمل حفاری جانوران خاک زی و حتی فعاليت‌های انسان در زمينه صنعت و بهره‌برداری از منابع زيرزمينی ايجاد می‌شود.

 

طبقه‌بندی سنگ‌ ها از نظر تركيب شيميايی

   چون کانیهای تشکیل دهنده سنگ‌ها متنوع هستند ، بسته به میزان وجود بعضی دیگر از ترکیبات شیمیایی که در آنها است ، سنگ‌ها را به چهار دسته تقسیم می‌کنند :

   ۱- کربنات‌ها

   ۲- سولفات‌ها

   ۳- اکسیدها

   ۴- سیلیکات‌ها

 

متداول ترین سنگها کدامند؟

سنگهای رسوبی ۷۵% سطح خشکی های زمین را پوشانده اند. اما سنگهای آذرین و دگرگون، ۹۵% سنگهای رویه ی پوسته ی زمین را تا عمق ۱۶ کیلومتر تشکیل می دهند.

 

کدام سنگها در ساختمان سازی بکار می روند؟

دو نوع سنگ رسوبی، سنگ آهک و ماسه سنگ و از سنگهای آذرین، گرانیت و از سنگهای دگرگون، مرمر برای تزئینات ساختمان بکار می رود.

 

آیا زغال سنگ، یک نوع سنگ است؟

خیر، سنگها ترکیبات معدنی و غیر زنده محسوب می شوند. اما زغال سنگ مانند نفت و گاز طبیعی، میلیونها سال پیش از بقایای موجودات زنده تشکیل شده است. برای همین آنها را «سوختهای فسیلی» می نامند.

تحقیق در مورد کانی ها و سنگ ها - مگ ایران

mag-iran.com/تحقیق-در-مورد-کانی-ها-و-سنگ-ها.htm
کانی ها و سنگ هاکانیکانی شناسیریشه لغوی لغت مینرال (کانی) که از قرون وسطی مورد استعمال قرار گرفته از لغت یونانی Mna (متشابه لاتینی آن Mina است) به معنی ... برخی از انواع درشت بلور و متوسط بلور در نمونه‌های دستی قابل تشخیص بوده ، انواع ریز بلور توسط میکروسکوپهای قوی و کانیهای مخفی بلور را به کمک اشعه ایکس و ...

سنگ - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/سنگ
سنگ به مواد جامدی از پوسته زمین اطلاق می‌شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته‌اند، تشکیل شده‌است. در زمین‌شناسی سنگ تجمعی طبیعی و جامد از مواد معدنی یا شبه معدنی است. لایه خارجی جامد زمین (سنگ‌کره) از سنگ تشکیل شده‌است. صخره‌ها سه گونه هستند:آذرین، رسوبی و دگرگون شده. دانش شناختن سنگ‌ها را سنگ‌شناسی ...
تحقیقات علوم تجربی - كاربرد سنگ ها و كاني ها - ... كاربرد سنگ ها و كاني ها. كاني ها و سنگ ها كاربردهاي گوناگوني دارند براي ساختن وسايل زندگي ، زيورآلات، وسايل ساختماني و در صنعت كاربرد فراواني دارند. بطور كلي سنگ ها و كاني ... زغال سنگ نارس بر اثر فشار و حرارت زياد به انواع زغال سنگ هاي ديگر تبديل مي شود. كُكْ: نوعي زغال سنگ ...
سنگ به مجموعه ای از یک یا چند کانی است که هر یک دارای خواص مخصوص به خود را دارد با اینکه بسیاری از سنگ‌ها بیش از یک کانی تشکیل شده اند با این وجود، بعضی از کانی‌ها به تنهایی به مقدار نسبتاً زیاد یافت می‌شوند که در چنین مواردی می‌توان به آن کانی یا سنگ گفت، مثل کانی کلسیت که سازنده اصلی آن واحدهای سنگی عظیمی به نام ...

تحقیق در مورد سنگ ها - تبیان

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=502544
(مانند سنگ مرمر ( استفاده سنگ‌ها و کانی‌ها در ساختمان سازی ، صنایع ، پزشکی و غیره به کار می‌روند . انواع سنگ‌های ساختمانی سنگ تراورتن موج دار این سنگ‌ها در دسته‌های گوناگون و متنوعی نام گذاری می‌شوند که بعضا نام معدن سنگ به عنوان اسم آن استفاده می‌شود.رایج‌ترین سنگ‌های ساختمانی عبارتند از : ۶ گرانیت ماسه سنگ‌ها سنگ‌های آهکی ...
Nov 20, 2013 - در این تحقیق سعی بر آن شده که شناختی از چگونگی تشکیل سنگ و کانی های تشکیل دهنده آن داشته باشیم . ودر ادامه خصوصیات هر یک از سنگ ها را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم شناختی اولیه از انواع سنگ ها به دست بیاوریم . تلاش ما براین بود که این تحقیق را از منابعی تنظیم کنیم که مورد تایید موسسات عالی ...

سنگ و کاربرد آن - آفتاب

www.aftabir.com › مقالاتعلمی و آموزشیزمین‌شناسی
May 11, 2008 - یکی از علل تغییر رنگ در سنگها که کمتر مورد توجه قرار می گیرد ، وجود کانیهای ناپایدار است که به سهولت به کانی دیگری تبدیل می شوند ، این کانیها اغلب از ... بر این اساس کاربرد سنگهای سبک برای ساخت دیوار در مناطق نزدیک به معدن و برای سنگهای سنگین برای انواع کاربردهای مهندسی از قبیل شالوده ، کف ، دیوار ...

تحقیق درباره سنگ ها و انواع آن

www.asemankafinet.ir/post/.../تحقیق-درباره-سنگ-ها-و-انواع-آن.asp...
سنگ‌ها و كاني‌ها کانی های سنگ ها سنگ‌هاي آذرين سنگ‌هاي رسوبي ,تحقیق درباره سنگ ها و انواع آن ,سایت علمی و پژوهشی آسمان | اقدام پژوهی | گزارش تخصصی.
Nov 15, 2016 - سنگ به مجموعه ای از یک یا چند کانی است که هر یک دارای خواص مخصوص به خود را دارد با اینکه بسیاری از سنگ‌ها بیش از یک کانی تشکیل شده اند با این وجود، بعضی از کانی‌ها به تنهایی به مقدار نسبتاً زیاد یافت می‌شوند که در چنین مواردی می‌توان به آن کانی یا سنگ گفت، مثل کانی کلسیت که سازنده اصلی آن واحدهای ...

[PDF]سنگ ها

www.chap.sch.ir/sites/default/files/books/94.../162-174-C84.pdf
فصل در یک نگاه. در این فصل به چگونگی تشکیل سنگ ها، انواع و کاربرد آنها پرداخته شده است. سنگ ها. به عنوان یک زمینهٔ آموزشی فراگیر در طبیعت، موضوع مناسبی است که می تواند دانش آموزان را با. محیط زندگی خود بیشتر آشنا نماید و شایستگی های مختلف را جهت حفاظت از آن، برای آیندگان. ایجاد نماید. سنگ ها از طریق استخراج از معادن و ...

آشنایی با انواع سنگ ها و مواد تشکیل دهنده آنها - میانبر عمران

www.mianbor.civil.loxblog.com/.../آشنایی%20با%20انواع%20سن...
آشنایی با انواع سنگ ها و مواد تشکیل دهنده آنها - تحقیق پروژه مقاله پایان نامه. ... یک شنبه 14 اسفند 1390برچسب:سنگ,انواع,تهنشستی,دگرگونی,خواص,عناصر,سختی,سیلیس,فلدسپاتها,کانی,گچ,شیمیایی,منشا,گرانیت,سینیت,دیوریت,گابرو,پریدوتیت .... کاربرد : گرانیت سنگی است به رنگ روشن که قابلیت صیقلی شدن دارد.

اطلاعاتی پیرامون سنگ ها در فرضیه بیگانگان فضایی | حقیقت خاموش

silent-truth.com/اطلاعاتی-پیرامون-سنگ-ها-در-فرضیه-بیگان/
Apr 23, 2013 - انواع سنگ ها و سنگ مورد علاقه بیگانگان باستانی در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که بنا به گفته ی نظریه پردازان فرضیه بیگانگان ... ۲- کانی های رسوبی: مواد حاصل از تخریب سنگ های آذرین، دگرگون شده و رسوبی توسط آب های جاری به حوضه های رسوب گذاری حمل و در دریاچه ها یا دریاها ته نشین می ...

سنگ ها

4ufreelancers.com/Persian/maghale/m-ms/ms/sangha
مشخصات سنگ ها را رويدادهاي گذشته بر زمين، ترکيب شيميايي و کانيايي آن تعيين مي کندکه نهادينه ترين بازتاب اين سرگذشت به کاني ارتباط پيدا مي کند و در ..... سنگ‌هاي آذرين بيروني (مثل بازالت، آندزيت) و از سنگ‌هاي رسوبي، سنگ‌هاي آهكي كه به دليل زيبايي ظاهري در انواع مختلف بيشتر مورد توجه هستند و همچنين ماسه‌ سنگ‌ها و ...
چند نوع کانی. کوارتز : یکی از فراوانترین کانی‌های پوسته زمین است ، که جزء اصلی بسیاری از انواع سنگ‌ها (آذرين ، رسوبی ، و دگرگونی) می‌باشد. خوشه‌ی بلورهای کوارتز معمولا به ... كاربرد سنگها و كانی‌ها. سنگها و كانی‌ها در گذشته جهت ساختن وسايل زندگی ، خانه و جان پناه ، و سپس برای استخراج فلز و بعدها برای به دست آوردن زيورآلات مورد ...

سنگهای دگرگونی و سنگهای آذرین - قیمت طلا - سایت زر

news.zar.ir/news/126/سنگهای-دگرگونی-و-سنگهای-آذرین
كانی اصلی تشكیل دهنده اغلب ماربل ها كلسیت است و نیز دارای كانی هایی مانند كوارتز ، گرافیت ، هماتیت ، لیمونیت ، پیریت و غیره نیز هستند . ماربل ها به عنوان .... از بین انواع متعدد سنگهای آذرین در ایران ، گرانیت ، سینیت ، تونالیت ، گنایس و گابرو به طور گسترده تری به عنوان سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند . این موضوع ...

سنگ آپاتیت و مصارف آن – وبلاگ جواهرات نقره اکنو

https://blog.okno.ir/1395/01/28/سنگ-آپاتیت-و-مصارف-آن/
Apr 16, 2016 - این کانی در برابر اسید ها حساس بوده و درخششی شیشه ای دارد. انواع چشم گربه ای آپاتیت در برمه و برزیل و انواع سبز رنگ آن موسوم به سنگ آسپاراگوس (مارچوبه) در ایالات متحده یافت می شوند. آپاتیت در رنگ شبیه به بریل، توپاز و تورمالین بوده در کشورهائی مانند برمه، برزیل، سریلانکا، آمریکا، چک واسلواکی، هند، ...
سایر کانی های اورانیوم شامل سنگ فسفات (Ca3(PO4)2) لیگنیت یا زغال قهوه ای و مونازیت (Ce,La,Th,Nd,Y)PO4 می باشند. كاني ها: ذرات تشكيل دهنده سنگها را كاني گويند. انواع كاني ها از نظر طريقه بوجود آمدن: 1- كاني هاي اوليه. 2- كاني هاي ثانويه. الف: كاني هاي اوليه: كاني هايي هستند كه بر اثر سرد شدن مواد مذاب درون زمين بوجود مي آيند مثل ...
آسمان ، چشم خداست ، نگران همیشۀ من و تو - کاربرد سنگ ها و کانی ها - ... سنگ ها انواع متفاوتي دارند. بعضي زبر و بعضي ديگر صاف هستند. بعضي درشت و برخي كوچك. ... اما بعضي ديگر اين گونه نيستند بلكه سنگ معدن بعضي كاني ها مانند فلزات را براي به دست آوردن مواد مورد نياز كاملاً خرد و ذوب مي كنند. فايده سنگ ها و كاني ها: سنگ ها و كاني ...
... تحقیقات و کاربرد مواد معدنی ایران اقدام به اکتشاف سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی در 20 استان کشور نمودهاند. این بررسیها توانست پتانسیل و ذخایر هریک از استانها را تا حدودی مشخص نماید ولی ادامه اکتشاف تفصیلی برای کشف سنگهای قیمتی نظیر الماس، سافیر، آکوامارین، دمانتوئید و توپاز در نواحی امیدبخش، مورد نیاز و تاکید است.
Jun 11, 2011 - همه چیز درباره ماسه سنگها. ماسه سنگ نوعی سنگ رسوبی است که اساسا از کانی های به ابعاد ماسه و یا دانه های سنگی تشکیل شده است.اغلب ماسه سنگها از کانی کوارتز/ ویا فلدسپار تشکیل شده اند ، زیرا متداولترین نوع کانیهایی هستند که در طبیعت وجود دارند. درست مانند ماسه ، ماسه سنگها نیز ممکن است در رنگهای مختلفی ...

سنگ ها - علوم ابتدایی

mehran1376.blogsky.com/1387/11/03/post-11/
سنگ ها. سنگ ها ازجمله موادی هستند که در همه جای کره زمین وجود دارند. روی زمین، در رودخانه ها، کوه ها و کف دریاها و داخل زمین هم سنگ وجود دارد. سنگ ها انواع متفاوتی دارند. بعضی زبر و بعضی ... اما بعضی دیگر این گونه نیستند بلکه سنگ معدن بعضی کانی ها مانند فلزات را برای به دست آوردن مواد مورد نیاز کاملاً خرد و ذوب می کنند. فایده سنگ ها و ...

پروژه ی سنگ ها و کانی ها - SlideShare

https://www.slideshare.net/farkondeh1/ss-1007090
Feb 9, 2009 - پروژه ی سنگ ها و کانی ها <ul><li>گروه سنی : دوره دبستان ودوره راهنمایی </li></ul><ul><li>مدت پروژه :4 هفته </li></ul><ul><li>اهداف شناختی : بررسی شکل ،رنگ ،اندازه،سبکی و سنگینی ،اندازه گیری جرم و حجم و فهم و درک شناسایی ، کاربرد و استفاده سنگ ها و تآثیر عوامل هوازدگی روی آنها </li></ul><ul><li>اهداف نگرشی ...
منطقه مورد مطالعه در45 کیلومتری جنوب شرقی همدان و در شمال شهر ازندریان واقع شده، که از نظر تقسیم بندی زون های ساختمانی- رسوبی ایران، در زون سنندج- سیرجا... ... سنگهای این منطقه شامل پگماتیت ها با انواع کانی های پگماتیتی، تورمالین، فلدسپات، کوارتز، موسکویت، آمفیبول(اکتینولیت وهورنبلند)، کیانیت، آندالوزیت، سیلیمانیت، ...

علمی - مقاله ای درباره ی کانی

moalem86.blogfa.com/post-15.aspx
كاني‌ها علاوه بر اين كه از نظر تركيب شيميايي با هم تفاوت دارند، از نظر شكل ظاهري، رنگ، اندازه و ديگر ويژگي‌ها نيز تفاوت‌هاي زيادي با هم دارند. اين تفاوت‌ها از چگونگي شكل‌گيري آن‌ها برمي‌خيزد. برخي كاني‌ها از سرد شدن ماده‌ي مذاب به دست مي‌آيند. همه‌ي كاني‌هاي سنگ‌هاي آذرين، مانند كوارتز، فلدسپات، ميكا و الوين، اين گونه به وجود مي‌آيند.
سنگ کره و موارد قابل استفاده آن. كاني ها و سنگ ها كاربردهاي گوناگوني دارند براي ساختن وسايل زندگي ، زيورآلات، وسايل ساختماني و در صنعت كاربرد فراواني دارند. بطور كلي سنگ ها و كاني ها به سه منظور استخراج مي شوند. الف: تأمين انرژي ب: تأمين مواد اوليه صنايع ج: جواهر سازي تأمين انرژي: انسان براي گرم كردن مسكن خود و پختن غذاها و راه ...

مقاله درباره سنگ ها و انواع آن - همیار دانشجو

https://hdaneshjoo.com/product/.../مقاله-درباره-سنگ-ها-و-انواع-آن
ماسه به نوبه ی خود عمدتا شامل کوارتزمی باشد، یک نوع کانی که در گرانیت وجود دارد، مثال دیگر سنگهای آهکی هستندکه از صدف موجودات دریایی، بوجود می آیند. سنگهای دگرگون، سنگهایی ... زمانی مردم به اعتقادات خرافی در مورد مواد معدنی عقیده داشتند. در قرون وسطی، مردم فکر ... برچسب ها: تحقیق سنگ مقاله انواع سنگ کاربرد سنگ سنگ چیست ...

سنگ و کاربرد آن - آبراهه سازه

www.abrahe-saze.ir/StoneAndApilication.aspx
سنگ. از نقطه نظر زمین شناسی، سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق می‌شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته‌اند، درست شده‌است. در مقابل خاک توده‌ای از ذرات با دانه‌های منفصل یا دارای پیوند سست است که بر اثر هوازدگی سنگ‌ها و به طور برجا تشکیل شده‌است. لیکن در مهندسی و کارهای ساختمانی قابلیت حفاری مصالح زمین‌شناسی ...
سنگ و کاربرد آن,سنگ,کاربرد سنگ,سنگ ساختمانی,انتخاب سنگ ساختمانی,کانیهای مضر,بافت سنگ,عوامل مؤثر در عمر مفید سنگ,ویژگیهای فنی سنگها,کاربرد سنگهای ساختمانی,زیرسازی جاده ها,مقاله PDF, شرح:○ سنگ ساختماني سنگ جسمي است طبيعي که از اجتماع يک يا چند کاني تشکيل شده است . سنگ يکي از مصالح اصلي در ساخت و ...

انواع سنگ ها | مهندس کوچولو

mohandes-koochooloo.ir/content/blog/454
Dec 2, 2016 - تصویر انواع سنگ ها. نوع مقاله: سنگ ها. انواع سنگ ها. سنگ آذرین. در زمین‌شناسی به سنگ‌های حاصل از انجماد مواد مذاب را سنگ‌های آذَرین گویند. سنگ‌های آذرین به دو بخش سنگ‌های آذرین درونی و سنگ‌های آذرین ... در این نوع طبقه بندی نمودارهایی که در آنها نسبت سیلیکاتها در هر یک از سنگهای آذرین را نمایش می‌دهد کاربرد دارند.

Dec 5, 2014 - بافتی که در سنگ های اولترامافیک خروجی ( گدازه کوماته ایت ) دیده می شود. در این بافت الیوین ها و پیروکسن ها به صورت اسکلتی، داربستی یا زنجیره ای دیده می شوند. انواع سنگ های آتشفشانی: سنگ داسیتی – ریولیتی: دارای فنوکریستهای کوارتز همراه با کانی فلدسپار و پلاژیوکلاز در یک زمینه دانه ریز فلدسپار و ...

 • نویسنده :
 • بازدید : 41 مشاهده

با سلام خدمت دوستان عزیز وگرامی پایه های مختلف با توجه به کانی های موجود طبقه بندی میشود

شیشه :

شیشه از نظر ساختمان مولکولی در حالت جامد آرایش مولکولی نامنظم دارد . در درجه حرارت های بالا ، شیشه مثل هر مایع دیگری رفتار می کند . اما با کاهش دما ، گرانروی آن به طور غیر عادی افزایش می یابد و باعث می شود مولکول ها نتوانند در آرایشی که لازمه کریستال شدن است ، قرار گیرند . به این ترتیب شیشه از نظر ساختمان مولکولی مانند مایعات نامنظم است ، ولی این ساختمان غیر منظم ، دیگر متحرک نیست .

شیشه جسمی سخت است که سختی آن حدود 8 است و همه اجسام بجز الماسه ها را خط می اندازد . وزن مخصوص شیشه 2.5 گرم بر سانتیمتر مکعب بوده و بسیار ترد و شکنده است . شیشه در مقابل تمام مواد شیمیایی حتی اسیدهای قوی و بازها مقاومت کرده و تحت تاثیر خورندگی واقع نمی شود ، به همین علت ظرف آزمایشگاهی را از شیشه می سازند.  فقط اسید فلوئوریدریک ( HF ) بر آن اثر داشته و شیشه را در خود حل می کند .

تاریخچه :

شیشه گری یکی از قدیمیترین حرفه های است که که بشر به آن اشتغال داشته است . مصری ها سازنده اولین اشیای شیشه ای بوده اند که ظروف بدست آمده از حفاری های مصر قدمت 5000 ساله دارد . رومیان نیز در فن شیشه گری مهارت داشته اند و در این صنعت از سایرین پیشرفته بودند . رونق شیشه سازی در نخستین ادوار تاریخ اسلامی صورت گرفته است ، زیرا هنری بود که در مساجد و زیارتگاه ها و تزئینات مذهبی جلوه خاصی داشته و مورد استفاده قرار می گرفت .

در ایران نیز ساختن شیشه قدمت تاریخی دارد . و نخستین واحد ماشینی تولید شیشه ساختمانی در ایران در سال 1340 شروع بکار کرد .

ترکیبات سازنده شیشه

اجزای اصلی تشکیل دهنده شیشه

با نگاه به جدول عناصر ، کمتر عنصری را می توان یافت که از آن شیشه بدست نیاید ، ولی سه ماده کربنات دو سود ، سنگ آهک و سیلیس ، مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه می باشند . مواد شیشه ساز مورد تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران عبارتند از سیلیس ( sio2 ) دی اکسید بور ( B2O3 ) ، پنتا اکسید فسفر ( P2O5 ) که از هر کدام به تنهایی می توان شیشه تهیه نمود .

گداز آورها :

کربنات سدیم ( Na2CO3 ) ، کربنات پتاسیم ( K2CO3 ) و خرده شیشه ، سیلیکات سدیم و پتاسیم ( Na2Sio3 “ K2SIO3 ) که حاصل ترکیب سیلیس با گداز آورها می باشند ، در آبحل می شوند و از شفافیت شیشه به تدریج کم می

کنند . به همین می شوند و نور از آنها بخوبی عبور نمی نماید .

 

انواع شیشه

 

تثبیت کننده ها :

برای آنکه مقاومت شیشه را در مقابل آب و هوا ثابت کنیم ، باید اکسید های دو ظرفیتی باریم ، سرب ، کلسیم ، منیزیم ، روی به مخلوط اضافه کنیم که به این عناصر ثابت کننده می گویند .

تصفیه کننده ها :

موجب کاستن حباب هوای موجود در شیشه می شوند و بر دو نوعند :

1 – فیزیکی : سلفات سدیم ( Naso4)  ، کلرات سدیم . ( Naclo3 ) با ایجاد حباب های کوچک را جذب و از شیشه مذاب خارج می کنند .

2 – شیمیایی : املاح آرسینک و آنتموان ترکیباتی ایجاد می کنند که حباب های کوچک داخل شیشه را از بین می برند .

تا اینجا به موادی اشاره کردیم که عدم وجودشان ، در مواد اولیه باعث از بین رفتن مرغوبیت کالا می شد . حال به چند ماده دیگر که به نوعی در تولید شیشه سهیم هستند ، اشاره می کنیم .  

افزودنی ها :

1 – استفاده از بوراکس به جای اکسید و کربنات سدیم ( گداز آور ) که در اثر حرارت به Na2O و B2O3 تجزیه می شود و در واقع بجای هر دو ماده عمل می کند .

2 – استفاده از نیترات سدیم NaNO3 برای از بین بردن رنگ سبز شیشه ( ناشی از اکسید آهن که همراه مواد دیگر وارد کوره می شود . )

3 – استفاده از اکسید منگنز که باعث مقاومت بیشتر در مقابل عوامل جوی شفاف تر شدن شیشه می شود .

4 – استفاده از اکسید سرب PbO و PH3O4 به جای Cao برای ساختن شیشه های مرغوب بلور و کریستال که باعث درخشنده گی شیشه می شوند .

5 – برای ساختن کریستال مرغوب از اکسید نقره استفاده می کنند .

6 – استفاده از فلدسپار که باعث مقاومت بهتر در مقابل مواد شیمیایی می شود .

7 – برای اینکه شیشه در برابر اسید فلوئوریدریک هم مقاوم باشد ، ترکیباتی از فسفات به آن می افزایند .

8 – استفاده از خرده شیشه که به ذوب مواد سرعت بیشتری می دهد .

9 – استفاده از اکسید فلزات برای تهیه شیشه های رنگی .

10 – اکسید سزیم برای جذب اشعه زیر قرمز و اکسید برای ازدیاد مقاومت حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند .

دو نمونه از عناصر تشکیل دهنده که عمومیت بیشتری دارند ، در زیر ذکر می گردد

1 – ترکیبات 1 : ( اکسید سیلیسیم ( sio2 ) در حدود 74 تا 80 درصد و بقیه شامل پراکسید سدیم ( Nao2 ) تا 15 درصد و اکسید کلسیم 12 تا 7 درصد اکسید منیزیم 2 تا 4 درصد و 2 درصد هم عناصر دیگر مانند – Mno Fe2O3 sio3 – Tip2 – AL2O3  

2 – ترکیبات 2 : اکسید سیلیسیم ( Sio2 ) در حدود 74 تا 80 درصد ، اکسید سدیم 15 درصد ، اکسید کلسیم 5.55 درصد ، اکسید منیزیم 3.6 درصد اکسید آلومینیوم 1.5 درصد ، اکسید بور ( B2O3 ) و اکسید پتاسیم ( K2O ) هر کدام 0.4 درصد ، اکسید آهن ( Fe2O3 ) و اکسید سیلیسیم 6 ظرفیتی sio2  هر کدام 0.3 درصد .

علاوه بر مواد فوق همیشه مقداری خرده شیشه نیز با این مواد وارد کوره می گردد .  

انواع شیشه وکاربرد های آنها :

شیشه به اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . در ساخت لوازم تزیینی مانند گل ، تابلو و غیره در ساختن ظروف آزمایشگاهی و یا ظروف آشپزخانه مانند لیوان ، بطری و غیری و بالاخره در ساختن شیشه های مسطح که در دو نوع ساده و مشجر عرضه می گردد و مصارف مختلفی دارد که عمده کاربرد آن به عنوان در و پنجره در کارهای ساختمانی است که به شکل های مختلف دارد که عمده ترین کاربرد آن به عنوان در و پنجره در کارهای ساختمانی است که به شکلهای مختلف اعم از شیشه های شفاف ، نیمه شفاف و رنگی ، جاذب حرارت ، ایمنی ، دو جداره ، سکوریت و . . . وجود دارد .

 

کاربرد های شیشه

 

شیشه رنگی :

به دو طریق می توان شیشه رنگی بدست آورد .

1 – با افزودن و کم کردن بعضی مواد شیمیایی در مصالح اولیه تهیه شیشه برای نمونه اکسیدهای مسی به شیشه رنگ های مختلف قرمز می دهد و رنگ آبی پر رنگ بوسیله اکسید کبالت بدست می ]ید . رنگ زرد با افزودن مقداری اکسید اورانیوم و کادمیوم حاصل می گردد .

2 – شیشه سفید را در شیشه مذاب رنگی فرو می کنند تا دو روی آن رنگی شود . شیشه های رنگی در ویترین مغازه ها ، نمایشگاها و ساختمانهای صنعتی بکار می روند .

شیشه ضد آتش ( پیرکس ) :

همراه مواد اولیه این شیشه ها در مقابل حرارت ، مقاومت زیادی دارند ، مقدار زیادی اکسید بوریک بکار می رود و سیلیس آنها به عنوان ظروف آزمایشگاه و آشپزخانه و یا در جلوی بخاری های دیواری و اجاقها استفاده می نمایند .

شیشه مسطح :

این نوع را با اضافه نمودن توری فلزی در میان شیشه می سازند و بیشترین برای درهای ورودی ، کارگاهها ، موتورخانه ها

آسانسورها و هر جایی که خطر شکستن و فروریختن شیشه وجود دارد ، استفاده می نمایند .

شیشه دو جداره ( مضاعف ) :

این شیشه ها ، از دو لایه ساده و گاهی رنگی که به موازات یکدیگر قرار گرفته اند و لبه ها یا درز ها آنها هوابندی شده است و فضای بین آنها با مواد خشک کننده ای مانند سیلیکاژل ، پر و یا در بعضی از موارد بین دو لایه ، خلاء ایجاد می شود . این نوع شیشه که عایق گرما ، سرما و صداست در بسیاری از ساختمانها مانند فرودگاهها ، هتل ها و بیمارستانها بکار می رود .

شیشه سکوریت :

در این حالت ، شیشه مجددا تا حدود 700 درجه سانتی گراد حرارت داده و بعد بطور ناگهانی و تحت شرایط خاص و کنترل شده ای سرد می شود . این عمل باعث افزایش مقاومت شیشه ( حدود 3 الی 5 برابر ) در مقابل ضربه و نیز شوکها حرارتی می گردد . این شیشه ها در صورت شکستن ، به ذرات ریز و مکعب شکل تقسیم می شوند که آسیب رسان نیستند . از این نوع شیشه در ویترین فروشگاهها ، درها شیشه ای و پنجره ها جانبی اتومبیل ها استفاده می گردد .

شیشه نشکن :

این نوع شیشه ها شامل دو یا چند لایه شیشه اند که بوسیله ورقه هایی از نایلون شفاف تحت حرارت و فشار به هم متصل می شوند . همچنین بعضی از انواع شیشه های طلق دار به عنوان عایق صوتی ، جاذب حرارت ، کاهنده شفافیت و شیشه ایمنی بکار برده می شوند . وقتی که این شیشه ها می شکنند ، خاصیت کشسانی نایلون مانع از پخش و پراکندگی ذرات شیشه می گردد .

از جمله کاربردها این شیشه ها در خودروها و ویترین مغازه هایی که اشیاء گرانقیمت می فروشند استفاده می گردد . ممکن است شیشه نشکن را از جنس شیشه سکوریت بسازند . 


شیشه ضد گلوله :

از چند لایه شیشه سکوریت و یا نشکن ، شیشه ضد گلوله می سازند . در هنگام وارد شدن گلوله به داخل شیشه ، از نیروی آن کاسته و در میان شیشه متوقف می گردد .

 

شیشه ی ضد گلوله

 

شیشه انعکاسی ( بازتابنده ) :

در این شیشه ها ، یک سطح شیشه با یک پوشش منعکس کننده نور و حرارت از جنس فلز یا اکسید فلزی دارای این خاصیت پوشاننده می شود . این نوع شیشه ها ، نور خورشید را منعکس می کنند و در کاهش حرارت و درخشنده گی نور موثر هستند . اگر در روشنایی روز از بیرون به شیشه انعکاسی نگاه کنیم مشاهده می کنیم ، شیشه کاملا شفاف خواهد بود . شبها پدیده مذکور برعکس است . یعنی شیشه از خارج شفاف و از داخل مانند آینه است .

این شیشه با منعکس نور خورشید ، حرارت ناشی از تابش خورشید را بطور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و در نتیجه ، باعث صرفه جویی در هزینه های احداث ، راه اندازی و نگهداری سیستمهای تهویه و تبدیل می شود .

: نقش کانیها در تهیه سرامیک

daneshnameh.roshd.ir/.../mavara-print.php?page...کانیها...سرامیک
به تمامی مصنوعاتی که از کانیهای غیرفلزی ساخته می‌شوند، سرامیک (Ceramic) اطلاق می‌گردد. فرآورده‌های سرامیکی ... فلدسپات پتاسیک بیشتر در بدنه سرامیک بکار می‌رود، در صورتی که فلدسپات سدیک در شیشه و لعاب به مقدار کم در بدنه استفاده می‌شود. آلکانی ... سیلیس : نقش سیلیس در بدنه ، ایجاد فاز شیشه و افزایش مقاومت است.
Nov 6, 2017 - سرامیک به تمامی مصنوعاتی که از کانیهای غیرفلزی ساخته می‌شوند، سرامیک (Ceramic) ... در صورتی که فلدسپات سدیک در شیشه و لعاب به مقدار کم در بدنه استفاده می‌شود. کیفیت-فلدسپات-برای-تولید-شیشه-و-صنعت-شیشه-و-سرامیک…,در ساخت سرامیک و شیشه از چه کانی استفاده میشود,لیکوپ.

شیمی آزمایشگاهی - سرامیک و شیشه

chemistrykivi.blogfa.com/cat-53.aspx
در این نوع سرامیک از اکسیدها آهن استفاده می شود . مهمترین کاربرد آنها در تهیه عنصرهای حافظه در کامپیوتر است . سرامیک های شیشه ای : وقتی شیشه معمولی پس از تهیه در دمای ... ایلیت : ساختمان ایلیت ، تقریبا شبیه مونت موری لونیت می باشد و چون همیشه همراه با مخلوط کانی های دیگر است فرمول دقیقی نمی توان برای آن در نظر گرفت .

شیشه - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/شیشه
شیشه‌های سیلیکاتی بیشتر شفاف‌اند از این رو کاربرد فراوانی دارند از آن جمله می‌تواند به کاربرد فراوان آن‌ها در صنعت ساختمان و در و پنجره‌های شیشه‌ای اشاره کرد. هرچند امروزه بیشتر از آن به عنوان روکش مواد دیگر استفاده می‌شود چون می‌تواند هر شکلی را به خود بگیرد. کاربرد دیگر شیشه، استفادهٔ سنتی آن به عنوان کاسه، گلدان، بطری و …

سرامیک Ceramic - طراحی صنعتی ایرانی

www.newdesign.ir/search.asp?id=506&rnd=7041
May 9, 2009 - این تعریف نه تنها سفالینه ها، پرسلان (چینی)، دیرگدازها، محصولات رسی سازه ای، ساینده ها، سیمان و شیشه را در بر می گیرد، بلکه شامل آهن رباهای سرامیکی، لعاب ها، فروالکتریک ها، شیشه-سرامیک ها، سوخت های هسته ای و... نیز می شود. برخی آغاز استفاده و ساخت سرامیک ها را در حدود 7000 سال ق.م. می دانند در حالی که برخی ...

فلدسپات در ساخت شیشه استفاده می کند - تولید آلومینا از سنگ معدن ...

www.iraqmineaction.xyz/1103_فلدسپات_در_ساخت_شیشه_استفا...
شدن در جیوه فلزی را دارد از این خاصیت استفاده کرده و طلای آزاد را از کانی های دیگر استخراج می کنند و در تهیه انواع لباسها و شیشه استفاده میکنند، حال آنکه فلدسپات پتاسیک در ... سرامیک ceramic. مه برخی آغاز استفاده و ساخت سرامیک ها را در حدود سال ق.م .کاربردی وسیع دارد؛ لذا رس، کوارتز، فلدسپات سه جزء اصلی سرامیک ها می باشند .

فلدسپات در ساخت شیشه استفاده می کند - جمهوری آذربایجان مدیر عملیات ...

www.iwayiniattrezzaturakon.pw/.../در/ساخت/شیشه/استفاده/.../کند....
لعاب مربوط به سرامیک معمولاً مخلوط شیشه مانندی متشکل از کوارتز، فلدسپات و برای رنگ زرد از کرومات سرب و برای رنگ ارغوانی از ارغوانی کاسیوس استفاده میشود. ... م مصريها از ذوب سيليس شيشه تهيه نمودند و قرنها پيش از ميلاد مسيح چينها در فسيلها از كائولن كانيها به صورت اجسام هندسي با ساختمان اتمي منظم متبلور ميگردند كه به آن ...

چگونه فلدسپات به شیشه تبدیل شده است

www.automotive-job.eu/.../چگونه-فلدسپات-به-شیشه-تبدیل-شده...
در ساخت سرامیک و شیشه از چه کانی استفاده میشود. در صورتی که فلدسپات سدیک در شیشه و لعاب به مقدار کم , /کیفیت-فلدسپات-برای-تولید-شیشه-و-صنعت . قیمت را دریافت کنید ...

استفاده از فلدسپار در ساخت شیشه ای - خط تولید تجهیزات سنگ شکن ایران

heating-direct.eu/Jun-06/استفاده-از-فلدسپار-در-ساخت-شیشه-ای/
ساخت گنبد شیشه ای استین گلاس. در ساخت گنبدهای شیشه ای باید از نوعی شیشه استفاده شود که به لحاظ ایمنی مناسب باشد . ... در ساخت سرامیک و شیشه از چه کانی استفاده میشود. ,در ساخت سرامیک و شیشه از چه و ... و پلیمر تکنولوژی شیشه. اين شيشه غالبا در صنايع برق و الكترونيك از جمله در ساخت شیشه ای بوده اند در صورت استفاده ...
مواد اولیه مورد استفاده در تهیه بدنه و لعاب بسیار متنوع بوده و با توجه به نوع محصول و درصد هر یک از آنها در بدنه کاشی متفاوت می باشد، به طوری که بیش از ده‍ها نوع ماده شامل اکسید‍های فلزی، کانی‍های رسی، غیر رسی و ... را در بر گرفته و به سه دسته زیرتقسیم میشوند: الف) مواد پلاستیک (شکلپذیر). رسها یا کانی‍های رسی پرمصرفترین و ...

فلدسپات برای ساخت شیشه ای

www.magniwein.asia/5150_فلدسپات-برای-ساخت-شیشه-ای
کانی سنگ کانسنگ فلدسپات برای ساخت شیشه ای. فلدسپاتهای قلیایی مونزونیتها معمولا ارتوز و گاهی میکروکلین میباشد.2.از انواع غیر شفاف الیوین در صنایع ریخته گری و ساخت آجرهای دیرگداز استفاده میشود.بازالت عبارت از سنگ آتشفشانی تمام بلورین نیمه بلورین و گاهی شیشهای است که ...

فلدسپات و کاربردهای آن | کیمیا پارس شایانکار

shayankar.ir › مقالات علمیدانستنی های معدنی
Sep 23, 2016 - دلیل نامگذاری این گروه از کانیها به فلدسپار (فلدسپات) ایجاد نقاط سفید رنگ توسط این کانیه ا در مناطق مسطح و بیابانی، پس از رها شدن این کانیها از متن ... در اکثر موارد از فلدسپات پتاسیک به عنوان ماده اصلی سازنده سرامیکها و کمک ذوب استفاده می شود در حالی که از فلدسپات سدیک در تهیه شیشه و لعاب استفاده می ...

شیشه چگونه ساخته می شود و چه کاربردهایی دارد؟ - صنایع - علم را با لذت ...

https://020.ir/.../شیشه-چگونه-ساخته-می-شود-و-چه-کاربردهایی-دارد؟
مراحل ساخت شیشه، نحوه درست کردن شیشه های رنگی، موارد استفاده شیشه و تعریف و چگونگی ساخت فیبر نوری.

هریین از چه ساخته میشود - deltagig - دلتا گيگ

https://deltagig.ir/fa/هریین_از_چه_ساخته_میشود
5 days ago - ( هریین از چه ساخته میشود ) بدنه ودر یخچال از چه موادی ساخته شده است بدنه ودر یخچال ساخته میشود 8 کاغذ از چه در ساخت سرامیک و شیشه از چه کانی استفاده میشود در ساخت سرامیک و غیرفلزی ساخته از آنجایی که شامپوها از آب و ترکیبات آلی ساخته شده اند آلوده بعد از مرگ چه اتفاقی پکتین Pectin از واژه یونانی Pekti به معنی ...

نقش کائولن در ساخت شیشه و سرامیک - سنگ شکن سنگ معدن مس

alternatebuild.biz/08_26/نقش-کائولن-در-ساخت-شیشه-و-سرامیک/
سفال، سنگینه، پرسلان، آجر، شیشه و سیمان همگی سرامیک های سنتی هستند که امروزه نیز تقریبا در تمام عرصه های زندگی مورد استفاده ... دریافت قیمت آنلاین » ... جنس سرامیک خود در ساخت محصولات گوناگونی از جمله همین کاشی‌ها استفاده می‌شود. روند کلی چاپ ... مهندسی سرامیک - کائولن (تاریخچه، مشخصات و کانی ها). ديگر مصارف آن در ...

که در آن سنگ ironore استفاده می شود

greenworld.asia/mineral/.../که-در-آن-سنگ-ironore-استفاده-می-شود....
در ساخت سرامیک و شیشه از چه کانی استفاده میشود. - بیشتر بدانید. عمل می کند خاک چینی که در سلنیم در بخش شیشه ای سازی استفاده می شود در , است که به آن سنگ . ... بیشتر بدانید. , توليد سنگ در کلیه می شود , غذا به آن زده می شود کافی , که از آب شهر استفاده می کنند .... Prev: سرامیک خرد تولید کنندگان خرد و سرامیک برای فروش

شیشه کوارتز خواص سنگ شکن - سنگ شکن چکش

www.xuanpet.com › محصولشیشه کوارتز خواص سنگ شکن
در ساخت سرامیک و شیشه از چه کانی استفاده میشود. صفحه خانگی<<سنگ-کوارتز- , استفاده-در-کوارتز-شیشه-ای , كاني شناسي و خواص فيزيكي سيليس . قیمت را دریافت کنید ...

انواع سیلیس و کاربرد آنها - سیلیس (silica)

www.سیلیس.com/category/انواع-سیلیس-و-کاربرد-آنها/
به همین دلیل ، در بسته بندی مواد غذایی از روکش پلاستیکی استفاده می شود تا هم مانع ورود میکروب باشد ، هم رطوبت آن را حفظ کند و هم آن را سالم نگه دارد. .... سبب شده از آن براي تهيه قالب هاي ريخته‌گري فلزاتي مانند فولاد، آهن سياه، آلومينيم وآلياژهاي مس و همچنين به عنوان نسوز در ساخت كوره‌هاي آهن و فولاد، سراميك، شيشه و سيمان بكار مي‌رود.
در واقع قبل از کشف و استفاده فلزات، بشر از گلهای رس به علت وفور و فراوانی آنها و همچنین شکل‌گیری بسیار خوب آنها در در صورت مخلوط شدن با آب و درجه حرارت نسبتاً پایین پخت آنها استفاده می‌کرد. آلومینوسیلیکاتها که خاکهای رسی خود آنها به حساب می‌آیند، از عناصر آلومینیوم، سیلیسم و اکسیژن ساخته می‌‌شوند که این سه عنصر بر روی ...

خط تولید کاشی و سرامیک - کاشیران

https://www.tileiran.co/fa/.../239-خط-تولید-کاشی-و-سرامیک.html
لعاب (رنگ معدنی) به حالت مایع روی جسم خشک شده اندود می شود . لعاب ها اصولا مواد معدنی و سیلیسی هستند که یک لایه شیشه ای مانند در سطح خارجی سرامیک تشکیل می دهند. کاربرد سرامیک ها: استفاده از سرامیک در کف سازی و نماسازی یا در تولیدات وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر انواع آجر سفال های تزئینی داخل و خارج ساختمان سفال ...
کاربرد فلدسپات ها از مواد فلدسپاتی به نحو گسترده ای در تمامی شاخه های سرامیک که هدف حصول یک درجه زجاجیت بالا در قطعه است، استفاده می شود. ... مواد اولیه ... در صنایع شیشه سازی از فلدسپات برای تأمین سلیس، آلومینیوم و سدیم مورد نیاز شیشه استفاده می‌شود و در ساخت انواع محصولات سرامیکی از آلکانی فلدسپات بهره... چت آنلاین ...
به طور کلی موارد مصرف سیلیس SiO۲ عبارت است از: شیشه سازی، چینی سازی، تولید فروسیلیس، سرامیک سازی، تولید آجر ماسه آهکی، ریخته گری، تولید سیلیکات سدیم، تولید دیگر مواد ... ترکیب شیمیایی، ساختمان کانی شناسی و خواص فیزیکی سیلیس، تعیین کننده کیفیت و موارد مصرف آن در هر یک از صنایع مذکور می باشند.

سنگ کوارتز استفاده می شود در ساخت شیشه ای

www.cilindrubuaidhjuoma.pw/.../استفاده/می/شود/در/ساخت/شیشه/ای
روش اصطکاکی که از تماس دو تکه چوب استفاده می شود روشی بسیار سخت است و قديمي ها و سرخ پوستها اعتقاد عجيب و محکمي به کاربرد اين صمغها در ساختن آتش دارند .چاقوي فولادي يا آهني در تماس با ... دنیای علم سرامیک. متبلور می شود.در رگه های کوارتز و بعضی سنگ شیشه دیگر استفاده می‌شود . ... کانی ها و سنگ های صنعتی قسمت سوم.
Apr 18, 2015 - معمولا این مواد را به صورت پودر یا دانه‌هایی به قطر ۰٫۲ تا ۲ سانتی‌متر ، مصرف می‌کنند. البته برای تهیه شیشه‌های مرغوب و کریستال ، از سیلیس تقریبا خالص (کوارتز) استفاده می‌شود. در شیشه‌های معمولی حدود ½ درصد آلومین و ۰٫۰۸ درصد اکسید آهن نیز وجود دارد. برای ساخت شیشه ، مراحلی وجود دارد که باید طی شود تا مواد ...

سیلیس

www.papkomagnetics.com/amozesh/6.htm
علاوه بر درصدSiO2، ساختمان كاني شناسي سنگ نيز در تعيين كيفيت و موارد مصرف آن نقش مهمي دارد زيرا ممكن است SiO2 به صورت انواع سيليكات ها وجود داشته باشد، در نتيجه ... لعاب: سيليكا ماده تشكيل دهنده شيشه است، براي ساخت انواع شيشه مخصوص سيليس با موادي از قبيل فلدسپار، نفلين سينيت، سودا و... تركيب مي‌شود. سراميك:
نقش کانیها در تهیه سرامیک. سرامیکها را بر اساس نوع بدنه ... در این نوع از آسیاب از تعداد زیادی ساچمه فلزی یا سرامیکی استفاده میشود که با ... سرعت بحرانی ... فرآیند تولید ظروف چینی - ایران صنعت - وابسته به ... صنایعشیشه سازی از فلدسپات برای تأمین آلومینیوم و سدیم مورد نیاز شیشه استفاده میشود. در ساخت ... یا بسیار کمخطر ...

هریین از چه ساخته میشود - کيونما

https://qnama.ir/channel/هریین_از_چه_ساخته_میشود
... استفاده هایی میشود در خیاطی کاغذ چه استفادههایی میشود چگونه یک سایت درست کنیم hamshahrionline چه هنگام باید گوشیهای حفاظتی استفاده کرد کفش ایمنی اختصاصی برنا توضیحات سحر مصیبی درباره 4 20 دقیقه چه استفاده هایی اب دریا میشود مروری بر ۵۰ بازی برتر ساخته شده تاریخ لیست سوم در ساخت سرامیک شیشه چه کانی ...

انواع نمای ساختمانی - you Stone

youstone.com/دانشنامه/انواع-نما/
کلمات کلیدی: نمای شیشه ای، نمای کامپوزیتی، نمای بایرامیکس، نمای سنگی، نمای آجری،نمای چوبی. ... داشتن نمایی که عملکرد حرارتی خوبی داشته باشد مستقیماً مصرف انرژی را تحت تأثیر قرار می‌دهد لذا در نمای ساختمان، استفاده از مصالحی که ضریب انتقال حرارتی کمتری دارند، باید مورد توجه قرار گیرد. ..... مشکل پیوستگی سرامیک و نما ...
این بدنه‌ها پس از پخت، رنگ صورتی تا قهوه‌ای مایل به قرمز پیدا می‌کنند و جهت ساخت آنها از دو نوع خاک اصلی استفاده می‌شود. خاک رس آهکی و غیر آهکی که علاوه بر این ..... کاهش نقطه ذوب بدنه یا لعاب مصرف می‌شوند. در هنگام پخت بدنه، گدازآورها ذوب شده و در هنگام سرد شدن فازشیشهای را در بدنه به وجود می‌آورند و به بدنه کاشی استحکام می‌بخشند.
کائولینیت فراوانترین کانی گروه کائولن است و در سیستم تری کلینیک متبلور می شود و دیکیت و ناکریت در سیستم مونوکلینیک متبلور می شوند. ..... کائولن بدلیل ترکیب خاص شیمیایی در صنعت سرامیک مورد استفاده قرار می*گیرد در مقابل حرارت حالت شیشه*ای آن تغییر نمی*کند و درخشندگی و شفافیت خاصی در محصول ایجاد ...

تحقیق در مورد سرامیگ - تحقیق مقاله پروژه

sabzikoko.ir/file.php?u=panoramix&p=1164529...سراميك...
الياف شیشه مواد ساينده و سيمان ودرارتباط باپيشرفت سفالگري شامل مي شود اين مواد ساختني براي اجزا موتور و قسمت هاي ديگر خيلي به كار برده مي شوند .براي ابزار ساينده و براي جايگزيني دندانهاي استخواني شيميايي از سفالگري پيشرفته و همچنين براي ساخت خازن ها, مقاومت ها, عايق ها , فشارهاي الكتريكي , آهنرباها ابررساناها , برقكاف ...
Apr 17, 2012 - مراکز تجاری مهم اروپایی به این موتیفهای محلی اهمیت دادند به طوری‌که برخی از این کاشی‌ها هنوز هم استفاده می‌شوند مانند کاشی دلفت (از دلفت هلند) و کاشی ... ساخت شیشه نیز تقریباً هم‌زمان با سفال و در 8000 سال پیش در مصر آغاز شد به طوری‌که در پخت سفال به علت حضور اکسید کلسیم به همراه شن و سودا در نهایت به ...

فرآیند تولید ظروف چینی - ایران صنعت نگارش طرح توجیهی

www.isanat.com/guide/product-line/chemical.../477-chini-line.html
May 28, 2013 - در حدود 65 درصد از آلکالی فلدسپاتها در صنایع شیشه سازی، 30 درصد در صنایع سرامیک و 5 درصد دیگر به عنوان پرکننده و دیگر موارد به مصرف می‌رسد. در صنایع شیشه سازی از فلدسپات برای تأمین آلومینیوم و سدیم مورد نیاز شیشه استفاده می‌شود. در ساخت انواع محصولات سرامیکی از آلکانی فلدسپات بهره می‌برند.

انواع باریت و کاربرد آنها - باریت (Barite)

www.باریت.com/category/انواع-باریت-و-کاربرد-آنها/
همچنین از باریت در مخلوط لاستیک آسفالت برای ساختن توقف گاه ها و باند فرودگاه استفاده می شود و از دیگر موارد استفاده باریت، در ساختن سرامیک های ویژه و نیز در تهیه آهنربای دائمی و ساختن لیتوپون است که در رنگ سازی کاربرد دارد. از دیگر ترکیب های باریم که در صنعت کاربرد دارد، کربنات باریم است. این کانی، در چرم سازی، پارچه ...

سنگ وکانی | پارسی ویکی

https://www.parsi.wiki/fa/.../31e36c2d4790495e94cc0f49d2ec2b24
این کانی در سنگ گرانیت به صورت رگه ایی و در ماسه سنگها وسنگ کوارتزیت وجود دارد . موارد استفاده از کوارتـــــز در صنعت شیشه سازی،ساختن عدسی ها، هسته ترانزیستورها،سیستم های مخابراتی ودر پزشکی ازآن استفاده می شود . عقیق نوعی کوارتز است که در جواهر سازی کاربرد دارد . 2- فلـــدسپـــات جزء کانی های سیلیکاتی است.ترکیب ...

كاني شناسي

zamin3-taj-kani.blogfa.com/
كاني عبارت است از عناصر يا تركيبات شيميايي طبيعي جامد، همگن، متبلور و ايزوتوپ با تركيبات شيميايي نسبتاً معين كه در زمين يافت ميشود. ..... کاربرد قطعات سرامیکی در ساخت وسائل آزمایشگاهی و قطعات پزشکی و استفاده از سرامیک های ویژه برای ساخت قطعات مصنوعی بدن و موارد فراوانی در ارتوپدی مانند گچ آلاباستر و قطعات ...

چه اطلاعاتی از ظروفی که در منزل استفاده می کنید دارید؟ - الو دکتر

https://www.alodoctor.ir/.../چه-اطلاعاتی-از-ظروفی-که-در-منزل-است...
اما این سؤال مطرح می شود آیا استفاده از این ظروف برای انواع غذاهای سرد و گرم و یا استفاده آنها در فر و دماهای با حرارت بالا جایز است دکتر احمد رضا درستی متخصص تغذیه از ... امروزه استانداردهای مورد نیاز برای ساخت ظروف شیشه ای مناسب وجود دارند و به عنوان مثال این ظروف باید عاری‌ از هر گونه‌ ترک‌ باشند؛ زیرا که‌ باعث‌ کاهش‌ مقاومت‌ مکانیکی‌ ...

اکسید آلومینیوم یا آلومینا - خروج

www.arrowking.ir/.../1167703-اکسید-آلومینیوم-یا-آلومینا.html
پایین آمدن دمای ذوب آلومینا موجب این مسئله میشود که در دماهای نسبتا پایین بخش هایی از آلومینا ذوب گشته و پس از سردشدن تشکیل فاز شیشه ای میدهد. ..... باشد مانند دندان و یا استخوانهای کوچک ما می توانیم از سرامیک استفاده کنیم اما اگر استخوان ما برزگ باشد استخوان ران یا ساق پا دیگر نمی توانیم از سرامیک در ساخت آن استفاده کنیم.
Feb 9, 2016 - سرامیک ها برای کسانی که مشغول بازسازی دکوراسیون خود هستند، گزینه هایی مناسب، کم مراقبت و کاربردی می باشند. این تایل ها با قیمت های مختلف، سبک ها و ... چون تراکوتا در دماهای پایین تر پخته می شود، کم تراکم و غیر شیشه ای است و عموما برای نواحی خشک استفاده می شود. با این وجود، ماهیت پر از منفذ تراکوتا می ...

دی اکسید تیتانیوم » تیتانیوم دی اکسید

titaniumdioxide.ir/دی-اکسید-تیتانیوم/

Dec 27, 2015 - به جهت داشتن ضریب شکست بالا (2.76 – 2.52) و افزایش ضریب شکست شیشه ها در ساخت انواع شیشه های اپتیکی از آن استفاده می گردد. در صنایع لاستیک سازی، کاغذ سازی، سرامیک و مواد آرایشی و دارویی همچون خمیر دندان، پماد و پودر به عنوان پر کننده عمل می نماد. به سبب استحکام و مقاومت به خوردگی بالای دی اکسید ...

 

بنر های صفحه وب